Aktualności

Oświęcimscy policjanci zatrzymali nietrzeźwą matkę dwójki dzieci 

Data publikacji 15.06.2022

Policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji podczas interwencji domowej zatrzymali matkę będącą pod wpływem alkoholu. Kobieta spała na ławce przed blokiem, a w mieszkaniu w którym odbywała się impreza alkoholowa pozostawiła dwójkę swoich małoletnich dzieci.

W nocy z piątku na sobotę (10/11.06.br.)  tuż po godzinie 23, operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie o głośnej imprezie alkoholowej odbywającej się w jednym z oświęcimskich mieszkań. Pod wskazany adres natychmiast pojechał jeden z patroli.  W mieszkaniu policjanci zastali trzech nietrzeźwych mężczyzn oraz dwóch chłopców w wieku 6 i 10 lat. Mundurowi ustalili, że matką dzieci jest 31 – letnia mieszkanka Śląska. Była to konkubina jednego z mężczyzn znajdujących się w mieszkaniu. Kobieta  będąca pod silnym działaniem alkoholu została znaleziona na jednej z ławek przed blokiem.

31 – latka odmówiła poddania się badaniu stanu trzeźwości, jednakże jej stan oraz zachowanie jednoznacznie wskazywało na mocny wpływ alkoholu.  W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na szkodę swoich dzieci kobieta została zatrzymana. Małoletni zostali oddani pod opiekę rodziny. Wobec 31 – letniej matki dzieci policjanci z Wydziału Kryminalnego wszczęli postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletnich nad którymi miała ona obowiązek opieki. Materiały w sprawie ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki, które mogło zagrozić życiu i zdrowiu, a także bezpieczeństwu dzieci zostały przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. 


Stan w jakim kobieta została znaleziona oraz zaniedbanie którego się dopuściła wobec swoich dzieci może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu w związku z powyższym dzielnicowy odrębny wniosek skieruje do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu.Za popełnione przestępstwo kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.


Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.  
W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba niepełnosprawna doznaje przemocy lub jest zaniedbywana wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Należy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112. 
Podziękowania za prawidłową reakcję na przemoc.


Ogromne podziękowania należą się wszystkim osobom, które reagują na przypadki przemocy i zaniedbania. Powiadamiając służby i instytucje nie dają przyzwolenia na krzywdzenie słabszych i bezbronnych. 
 

Powrót na górę strony