Aktualności

Podsumowanie czerwcowego długiego weekendu

Data publikacji 20.06.2022

Tegoroczny długi weekend czerwcowy dobiegł końca. W tym czasie małopolska Policja czuwała nad bezpieczeństwem podróżnych. Głównym celem prowadzonych działań była pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa. W okresie od 15 do 19 czerwca 2022 roku na terenie województwa małopolskiego doszło do 36 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 37 zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 130 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Pierwszy wypadek śmiertelny miał miejsce w środę 15 czerwca około godz. 10:50 w Krakowie na  ul. Zarzecze. Jak wstępnie ustalono,  65-letni kierujący hulajnogą elektryczną najechał na próg zwalniający na jezdni, stracił panowanie nad pojazdem doprowadzając do wywrócenia się. W wyniku odniesionych obrażeń ciała mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. 
Kolejny wypadek miał miejsce 16 czerwca br., w Boże Ciało, około godz. 11:50 w miejscowości Stara Wieś  w powiecie limanowskim. Młody 24–letni kierujący motocyklem na łuku drogi zjechał poza lewą krawędź jezdni najechał na barierę energochłonną, a następnie wjechał do rowu melioracyjnego. W wyniku odniesionych obrażeń ciała motocyklista zmarł  w pierwszej dobie w szpitalu. 
Również w czwartek około godziny 16:40 w Starym Sączu doszło do wypadku motocyklisty jadącego z pasażerką. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 29 – letni kierujący motocyklem, stracił panowanie nad pojazdem doprowadzając do wywrócenia motocykla. Pasażerka motocykla i uderzyła w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód. Mimo przeprowadzonej akcji reanimacyjnej 29-letnia mieszkanka Sądecczyzny zmarła. 
Podczas wydłużonego weekendu czerwcowego nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało około 1500 małopolskich policjantów ruchu drogowego. W celu utrzymania płynności ruchu, w miejscach tworzenia się zatorów drogowych policjanci podejmowali ręczną regulację ruchem – zwłaszcza na trasie Kraków – Zakopane. W dzień powrotów, już od rana, w miejscach newralgicznych  funkcjonowały tam stałe posterunki, gdzie policjanci na bieżąco monitorowali ruch na drodze. Ponadto funkcjonariusze reagowali na wykroczenia    i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem, przewożenie dzieci  niezgodnie z przepisami. W niedzielę 19 czerwca na terenie Małopolski prowadzone były dodatkowo wojewódzkie działania pod nazwą „Bezpieczny Motocyklista”, podczas których policjanci szczególną uwagę zawracali na  kierujących motocyklami.  
* W ubiegłym roku podczas weekendu czerwcowego, w analogicznym okresie, tj. od 2 do 6  czerwca 2021 roku na małopolskich drogach doszło do 40 wypadków, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 45 zostało rannych. Ujawniono ponad 100 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. 
 

Powrót na górę strony