Aktualności

Niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowym w Rytrze

Data publikacji 21.06.2022

O sporym szczęściu może mówić mieszkaniec Śląska, który nie zastosowawszy się do sygnalizacji świetlnej wjechał samochodem na niestrzeżony przejazd kolejowy w Rytrze,w powiecie nowosądeckim, doprowadzając do kolizji z pociągiem osobowym. W wyniku tego niebezpiecznego zdarzenia nikt nie ucierpiał – skończyło się „jedynie” na strachu i wysokim mandacie.

Wczoraj, tj. 19 czerwca br. ok. godz. 10:40 sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Rytrze doszło do zderzenia samochodu z pociągiem osobowym relacji Piwniczna-Zdrój – Nowy Sącz. Po dotarciu policyjnego patrolu we wskazane miejsce okazało się, że sprawcą kolizji jest 37-letni mieszkaniec województwa śląskiego. Mundurowi ustalili, że kierujący samochodem marki Renault, nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej, która nadawała sygnał czerwony i wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowo-drogowy, nie ustępując pierwszeństwa przejeżdżającemu pociągowi, który zahaczył o jego samochód.
Kierujący renaultem oraz maszynistka byli trzeźwi. Sprawca kolizji za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem w wysokości 3 tys. złotych. Na szczęście tym razem nikt nie ucierpiał, jednak policjanci apelują, aby w rejonie przejazdów kolejowych zachowywać szczególną ostrożność. 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Każdego roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji. 
Zapamiętaj 7 zasad ratujących życie:
1.    Żółta naklejka PLK - Naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów. 
2.    Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.
3.    Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!
4.    Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.
5.    Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.
6.    Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.
7.    Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!

Filmik kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, prezentujący podstawowe zasady ratujące życie na przejeździe kolejowo-drogowym: 
https://www.youtube.com/watch?v=7Kpw33Ja-hI

Powrót na górę strony