Aktualności

„Bezpieczne wakacje” dla dzieci z Ukrainy

Data publikacji 21.06.2022

Zbliżające się wakacje to dla dzieci i młodzieży czas wypoczynku i relaksu. O tym, aby odpoczynek był nie tylko miły, ale i bezpieczny policjanci z Komisariatu Policji II rozmawiali z uczniami Szkoły Podstawowej nr 39 w Krakowie. Prelekcja skierowana była do młodzieży z ukraińskich klas, dla której wakacyjne miesiące będą nie tylko wytchnieniem od szkolnych obowiązków, ale także od trudnych przeżyć związanych z wojną.

14 czerwca br. policjanci z Komisariatu Policji II w Krakowie przeprowadzili prelekcje „Bezpieczne wakacje” dla 35 ukraińskich uczniów Szkoły Podstawowej nr 39 w Krakowie. Funkcjonariusze opowiedzieli młodzieży z klasy czwartej oraz z klasy siódmej m.in. o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. Policjanci przypomnieli zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz rowerów, które są pojazdami szczególnie chętnie wybieranymi przez uczniów. Omówione zostały również warunki przystąpienia i przebieg egzaminu na kartę rowerową. Ponieważ w Ukrainie dzieci nie muszą posiadać takich uprawnień, ten temat szczególnie ich zainteresował. Policjanci poruszyli z młodzieżą także kwestie korzystania z telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych.

Wakacje to także czas spędzany nad wodą, w parkach, podczas górskich wycieczek. Policjanci opowiedzieli dzieciom i młodzieży o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Młodszym uczniom zostały rozdane odblaski.

O to, żeby wszystkie tematy były jak najbardziej zrozumiałe dla uczniów zza wschodniej granicy zadbał tłumacz polsko-ukraiński, który był cały czas obecny podczas spotkania.

Młodzi Ukraińcy z dużym zainteresowaniem wysłuchali policjantów, zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. 

Powrót na górę strony