Aktualności

Zagrożenia związane z wysokimi temperaturami

Data publikacji 21.06.2022

Policjanci ostrzegają przez niebezpiecznymi zachowaniami podczas upałów. Wysokie temperatury powietrza niosą ze sobą zagrożenia związane z narażeniem utraty zdrowia i życia osób wymagających opieki, przede wszystkim - dzieci i seniorów.

Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach - nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach, czy na otwartym terenie, w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie. Jeśli w czasie upałów musimy wychodzić z domu pamiętajmy o nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Przypominamy, że osoby bardziej wrażliwe powinny wybierać pory, w których temperatury powietrza są niższe, czyli godziny wczesnoporanne lub wieczorne.
Zdrowy rozsądek należy zachować także nad wodą. Pogoda sprzyja wypoczynkowi nad akwenami jednak zbyt długie przybywanie na słońcu może mieć swoje poważne konsekwencje począwszy od poparzeń słonecznych przez omdlenia czy udary. Pamiętajmy aby kąpiąc się korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni. Przypominamy, że spożywanie alkoholu jest częstą przyczyną utonięć w okresie letnim. Zwracajmy uwagę na innych kąpiących się obok nas i unikajmy nieprzemyślanych żartów, które także mogą skończyć się tragicznie.
Wysokie temperatury także niekorzystnie wpływają na sytuację na drogach - kierowcy w  trakcie wysokich temperatur powietrza często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione, w wyniku czego dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych. Kierowcy, którzy nie mają klimatyzacji w pojeździe powinni robić częściej przerwy i zadbać w trakcie jazdy o prawidłowe  nawodnienie organizmu.
Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112 (numer alarmowy działa nawet, jeśli nie mamy na koncie środków finansowych).  Właściwa reakcja może uratować komuś życie.
 

Powrót na górę strony