Aktualności

Weekendowe działania „Bezpieczny motocykl” policjantów grupy SPEED z Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego KWP w Krakowie

Data publikacji 04.07.2022

W pierwszy weekend lipca br. policjanci grupy SPEED Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego WRD KWP w Krakowie, przeprowadzili działania „Bezpieczny motocykl”, podczas których skontrolowali blisko 100 kierujących motocyklami. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas nieprawidłowego zachowania na drodze są narażeni na utratę zdrowia, a nawet życia.

Słoneczna pogoda sprzyja podróżom motocyklowym. Na drogach można wówczas zauważyć więcej tych pojazdów. Niestety, nie wszyscy poruszają się zgodnie   z obowiązującymi przepisami. Podczas prowadzonych działań policjanci ujawnili trzech motocyklistów nieposiadających uprawnień do kierowania. Ponadto w Myślenicach zatrzymano do kontroli drogowej 49 – letniego kierującego motocyklem, u którego badanie trzeźwości wykazało prawie 0,7 promila alkoholu w organizmie. Brakiem odpowiedzialności wykazał się też inny mężczyzna, który na motocyklu oprócz córki przewoził również dodatkowego pasażera, swojego 2-letniego wnuka. Za przekroczenie dopuszczalnej liczby pasażerów dla tego pojazdu otrzymał mandat karny i stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Dwóch motocyklistów nie zatrzymało się do kontroli drogowej, za którymi policjanci podjęli pościg. Przy użyciu sygnałów uprzywilejowania dawali wyraźną informację do powstrzymania się od jazdy. Po pewnym czasie zatrzymano mężczyzn, którzy jak się okazało, nie posiadali uprawnień do kierowania tymi pojazdami. Ucieczkę tłumaczyli obawą przed konsekwencjami braku prawa jazdy. Za to naruszenie prawa będą odpowiadali przed sądem. Grozi im kara grzywny do 30 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów. 
Podczas działań policjanci reagowali na inne wykroczenia, które przyczyniają się do powstawania wypadków drogowych. Czterech kierujących straciło prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie limitu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. 
Apelujemy o bezpieczną i rozsądną jazdę. Rozpoczęły się wakacje, czas relaksu i wypoczynku. Niestety statystyki od lat pokazują, że podczas letnich miesięcy dochodzi do największej liczby groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. W Małopolsce od początku tegorocznych wakacji doszło już do 79 wypadków, w których 8 osób zginęło, a 99 zostało rannych. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od zachowania poszczególnych uczestników ruchu drogowego. 
Poniżej link do filmu z pościgu i zatrzymania jednego z takich motocyklistów, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej.
 

Film 220703175136_cut_924110_i_3.mp4

Opis filmu: Film nagrany przez policyjny rejestrator, umieszczony za przednią szybą radiowozu. Motocyklista skręcający w lewo na skrzyżowaniu nie stosuje się do polecenia zatrzymania się wydawanego przez jadący za nim policyjny patrol. Policjanci ruszają w pościg, motocyklista przyśpiesza na lokalnej drodze. Na końcu policjanci wyprzedzają motor, zmuszając motocyklistę do zatrzymania się.

Pobierz plik 220703175136_cut_924110_i_3.mp4 (format mp4 - rozmiar 9.37 MB)

Powrót na górę strony