Aktualności

Akcja profilaktyczna w Zawoi Czatoża.

Data publikacji 19.07.2022

W minioną niedzielę (17 lipca br.) w Zawoi Czatoża już po raz trzeci policjanci, strażacy, goprowcy, wojsko, Straż Ochrony Kolei, przedstawiciele Babiogórskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwo Sucha, a także przedstawiciele sanepidu przeprowadzili akcję informacyjną na temat bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji skierowaną zarówno do dzieci jak i dorosłych.

Piękna pogoda i wspaniałe miejsce przyciągnęły tłumy dzieci i dorosłych wypoczywających w pobliskich ośrodkach wypoczynkowych, a także samych mieszkańców powiatu suskiego w ramach organizowanej akcji propagującej bezpieczne zachowania podczas trwania wakacji. Było to już trzecie z czterech zaplanowanych na lipiec spotkań, które odbywają się na terenie powiatu suskiego. W akcji na terenie kompleksu rekreacyjnego w Zawoi Czatoża uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W niedzielnym spotkaniu brali udział także przedstawiciele Urzędu Gminy Zawoja, Babiogórskiego Centrum Kultury, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suchej Beskidzkiej oraz służb takich jak: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Ochotniczych Straży Pożarnych z Zawoi, 112 Batalionu lekkiej piechoty z Oświęcimia czy Straży Ochrony Kolei. Nie zabrakło także przedstawicieli Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictwa Sucha. 
W trakcie spotkania, na każdym ze stoisk szczególną uwagę poświęcano tematyce wszelkiego rodzaju wypoczynku. Przypominano problematykę zagrożeń  w górach, w terenach leśnych, szlakach górskich, a przede wszystkim w czasie wypoczynku nad wodą i w wodzie, zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Dla uczestników przygotowano różnego rodzaju konkursy, tj. pytania, krzyżówki, dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji, w trakcie których dzieci otrzymywały nagrody rzeczowe. Młodzież zachęcano do udziału w konkursie filmowym, pn. „Artystyczny przewodnik”, promującym bezpieczeństwo przebywania w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Podczas imprezy promowano także narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Rodzice oraz opiekunowie mogli w trakcie spotkania dowiedzieć się, w jaki sposób przy jej pomocy można zgłaszać np. niebezpieczeństwa w trakcie wypoczynku dzieci. Zainteresowanym przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to, w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. Wręczano też ulotki z informacjami dotyczącymi zabezpieczenia domów lub mieszkań przed wyjazdem na wakacje. Uczestnicy akcji otrzymywali inne materiały profilaktyczne tj. zagrożenia w sieci lub informacje dotyczące bezpieczeństwa seniorów. Wszystkie obecne na spotkaniu dzieci wraz  z rodzicami miały możliwość obejrzenia pojazdów uprzywilejowanych Policji oraz Straży Pożarnej, a także pojazdu  ratowników GOPR. Nie zabrakło też pojazdu specjalistycznego Straży Ochrony Kolei, którego wnętrze mógł zobaczyć każdy uczestnik pikniku. Wojskowi obok swojego stoiska prezentowali nie tylko pojazdy, ale też specjalistyczne wyposażenie, w tym broń strzelecką.  Młodzi uczestnicy spotkania mieli też okazje wspiąć się na szczyt rozłożonej ścianki wspinaczkowej pod okiem goprowców. W akcji profilaktycznej funkcjonariuszy wspomagała maskotka Policek z KPP Sucha Beskidzka dobrze znana dzieciom z terenu powiatu suskiego. Biorące udział w akcji dzieci chętnie korzystały z wszystkich zapewnionych atrakcji i z zainteresowaniem oraz uwagą słuchały prelekcji prowadzonych przy każdym  z przygotowanych stoisk. 


Kolejna akcja profilaktyczna odbędzie się w najbliższą niedzielę  24.07.2022 r. w godzinach 14:00-18:00 na parkingu obok Urzędu Miasta Jordanowa, na którą serdecznie zapraszamy. 
 

 • dzieci stojące grupą przy stoisku policji wraz z torba z napisme kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą
 • dzieci wspinające się na ściance gopru
 • dziewczynka siedząca w radiowozie z czapką policyjna i tarczą
 • grupa dzieci z policjantami pozują do zdjęcia
 • kobieta ubrana w strój wojskowy i trzymająca karabin
 • policek i dzieci stojący przed stoiskiem wojska
 • policjanci i straż ochrony kolei pozują do zdjęcia
 • policjanci i żołnierze pozują do zdjęcia
 • pozująca do zdjęcia rodzina i policjantka wraz z tablicą kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą
 • pozujące do zdjęcia dzieci z policjantami i żołnierzem wraz z tablicą kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą
 • pozujące do zdjęcia dzieci z policjantami wraz z tablicą kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą
 • pozujące do zdjęcia dzieci z policjantem i polickiem
 • pozujące do zdjęcia dzieci z policjantem i żołnierzem wraz z tablicą kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą
 • rodzina z policjantami pozująca do zdjęcia
 • rodzina z policjantami pozuje do zdjęcia
 • rodziny i policjanci pozujący do zdjęcia
 • stoisko kolei i stojący przed nim dzieci
 • stoisko parku babiogórskiego parku narodowego i nadleśnictwa sucha
 • stoisko sanepidu i ludzi przed nim stojący
 • stoisko straży pożarnej i dmuchańce
Powrót na górę strony