Aktualności

Hulajnogą w pieszą. Odpowie za spowodowanie wypadku

Data publikacji 27.07.2022

Młoda kobieta jadąca na hulajnodze elektrycznej potrąciła 52-letnią mieszkankę Zakopanego wysiadającą z autobusu. Poszkodowana z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości 26-latce grozi nawet do 3 lat więzienia.

W ubiegły wtorek tj. 19 lipca 2022 roku około 14.00 w Zakopanem na osiedlu Mrowce doszło do poważnego wypadku, po którym 52-letnia piesza z poważnymi obrażeniami trafiła do zakopiańskiego szpitala. Policjanci ustalili, że kobieta wysiadając z autobusu została potrącona przez 26-latkę  poruszającą się na hulajnodze elektrycznej po chodniku. Badania alkomatem wykazało ponad pół promila alkoholu w organizmie kierującej jednośladem. Za spowodowanie wypadku 26-letniej mieszkance powiatu nowotarskiego może grozić nawet do  3 lat  więzienia.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy pojazdy po jezdni w danym miejscu mogą poruszą  się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki.
 

Powrót na górę strony