Aktualności

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” na terenie Jeziora Mucharskiego

Data publikacji 01.08.2022

Wadowiccy policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” uczestniczyli w kampanii informacyjno-edukacyjnej zorganizowanej na terenie Jeziora Mucharskiego. Podczas spotkań mundurowi przekazali najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, w tym nad wodą.

Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Wadowicach w ramach projektu Life IP Ekomałopolska zorganizował na terenie Jeziora Mucharskiego cykl spotkań z mieszkańcami gminy Mucharz. Kampania informacyjno-edukacyjna pod nazwą „Przeciwdziałanie suszy i powodzi – Zbiornik Wodny Świnna Poręba” miała na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na rolę jaką pełni zbiornik wodny w walce ze zmianami klimatu, w tym przeciwdziałanie suszy i ochronę przeciwpowodziową. Do projektu zostali również zaproszeni policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach oraz z Posterunku Wodnego Policji w Świnnej Porębie, którzy uczestniczyli w dwóch spotkaniach. 

Pierwsze z nich odbyło się 20 lipca br. z grupą około 20 seniorów. W ramach spotkania mundurowi przedstawili zasady funkcjonowania posterunku wodnego, zadania funkcjonariuszy podczas pełnienia służby na wodzie oraz ich wyposażenie. Ponadto omówili zasady bezpieczeństwa dotyczące wypoczynku nad akwenami wodnymi, a także zasady udzielania pomocy osobom tonącym, jak również w innych przypadkach zagrażających zdrowiu i życiu, związanych z sytuacjami korzystania ze zbiorników wodnych.

Kolejne spotkanie miało miejsce 27 lipca br. Tym razem z grupą około 50 dzieci i młodzieży – podopiecznych Bocheńskiego Klubu Sportowego, wypoczywających na obozie sportowym w Gminie Mucharz. Policjanci omówili te same tematy, które były poruszone podczas pierwszego spotkania. Ponadto przekazali uczestnikom ulotki profilaktyczne związane z bezpieczeństwem nad wodą. Dzieci miały także okazje usiąść na policyjnym quadzie oraz zobaczyć policyjną motorówkę. 
Funkcjonariusze przypomnieli również o konkursie „Artystyczny PrzeWODNIK”,  którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w wodzie lub nad wodą. Organizatorem konkursu jest Komenda Główna Policji ( https://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/konkurs/32248,Konkurs-plastyczno-filmowy-pn-quotArtystyczny-przeWODNIKquot.html ).
 

Powrót na górę strony