Aktualności

Nieodpowiedzialne zachowania na autostradzie

Data publikacji 02.08.2022

Z powodu ulewnych deszczy diametralnie zmieniły się warunki na drogach regionu tarnowskiego. W ubiegły weekend na tarnowskim odcinku autostrady policjanci interweniowali wielokrotnie. Niestety kilku kierowców zapomniało o obowiązujących przepisach zakazujących zatrzymywania się na autostradzie. Jeden z nich trafił do szpitala.

Intensywne opady deszczu w ostatnim czasie, spowodowały duże utrudnienia w ruchu komunikacyjnym na tarnowskim odcinku autostrady, jak również na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych w regionie. Tylko w weekend odnotowano 5 wypadków drogowych z czego jeden ze skutkiem śmiertelnym. Większość zdarzeń miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę, w trakcie lub bezpośrednio po przejściu ulewnych deszczy.

W sobotę (tj.30.07.br.) około godziny 18, podczas intensywnych opadów deszczu, na 472 kilometrze autostrady w kierunku Tarnowa kierowca samochodu osobowego marki Citroen,  jadąc lewym pasem ruchu, stracił panowanie nad kierowanym samochodem i obracając się, przemieścił się w kierunku pasa awaryjnego. Uderzył w zaparkowany na tym pasie samochód bmw, który został zepchnięty na bariery energochłonne, następnie ponownie obracając się zatrzymał się na pasie awaryjnym nitki autostrady przy barierach energochłonnych… przed zaparkowanymi dwoma samochodami.  

Przybyli na miejsce policjanci wykonali czynności związane z wypadkiem drogowym, ponieważ kierowca bmw trafił do brzeskiego szpitala. Kierowcy, którzy zatrzymali swoje samochody pod wiaduktem, tłumaczyli policjantom, że zbyt silne opady zmusiły ich do zatrzymania się i przeczekania deszczu. Sporządzona dokumentacja trafiła do policjantów Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, gdzie zostaną rozstrzygnięte sprawy wypadku i nieodpowiedzialnego zachowania się kierowców na autostradzie.

Przypominamy, że zabrania się zatrzymywania pojazdów na autostradzie poza miejscami do tego wyznaczonym czyli tzw. MOP (Miejsca Obsługi Podróżnych). Wyjątkiem są awarie pojazdów, które niezwłocznie należy zgłosić, właściwie oznaczyć miejsce unieruchomienia pojazdu, a wszyscy pasażerowie i kierowca muszą pojazd opuścić przechodząc za bariery na pas zieleni po prawej stronie.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi tarnowscy policjanci apelują o zachowanie ostrożności. Ulewne deszcze tworzą rozlewające się kałuże na głównych ciągach komunikacyjnych, które nie sprzyjają bezpieczeństwu kierowców.

Zwolnij, a z pewnością dojedziesz do celu!

  • czarny citroen widok z przodu. W tle wiadukt autostradowy
  • zniszczony czarny samochód citroen widok z lewej strony
  • zniszczony pojazd srebrne bmw widok z tyłu
  • zniszczony pojazd bmw widok z lewej strony
Powrót na górę strony