Aktualności

Podsumowanie pierwszej połowy wakacji na małopolskich drogach

Data publikacji 02.08.2022

Pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji okazał się bezpieczniejszy niż w roku ubiegłym. Odnotowano bowiem spadek ilości ofiar śmiertelnych na drogach o 20 %, a liczba  wypadków uległa zmniejszeniu o 16.

Celem prowadzonych przez Policję działań „Bezpieczne wakacje 2022” jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego, przy czym bezpieczeństwo wypoczywających dzieci i młodzieży stanowi priorytet działań.

Jednym z zadań policjantów  ruchu drogowego w tym czasie, jest kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Szczególnym nadzorem zostały objęte zorganizowane formy przewozu. Wszystkie komendy miejskie i powiatowe Policji w naszym województwie wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów, gdzie bez zbędnej zwłoki można było sprawdzić większą ilość autokarów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu turystycznego przed wyjazdem w trasę. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające  do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu i jego obowiązkowe wyposażenie. Ponadto autokary kontrolowane są również podczas podróży. W sumie sprawdzono ponad 800 autobusów, z czego co czwarty jeszcze przed wyjazdem w trasę.

Podczas kontroli ujawniono 1 kierującego będącego w stanie po użyciu alkoholu. Zdarzenie to miało miejsce 14 lipca br. około godz. 8:30 w miejscowości Gnojnik w powiecie brzeskim. Na prośbę opiekunów policjanci udali się na kontrolę autokaru przed wyjazdem na wycieczkę do Starego Sącza. W pojeździe znajdowało się 50 dzieci w wieku 8 – 10 lat. Badanie trzeźwości 56 – letniego kierującego autokarem wykazało 0,47 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, zakazano dalszej jazdy, a pojazd przekazano kierowcy zastępczemu. Za popełnione wykroczenie – kierowanie w stanie „po użyciu alkoholu”, grozi mu zakaz kierowania pojazdami i grzywna nawet do 30 000 zł.

Policjanci w czasie wakacji dużą uwagę skupiają również na indywidualnych przejazdach. Kontrole dotyczą wykroczeń popełnianych przez kierujących, a zwłaszcza: przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania czy też prawidłowości przewozu dzieci. W ramach dbania o bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg szczególnym nadzorem obejmowane są rejony przejść dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Od początku wakacji, tj. od 24.06 do 31.07.2022 roku małopolscy policjanci skontrolowali ogółem 46 643 pojazdy. Ujawniono  39 767 wykroczeń. Zatrzymano 568 praw jazdy  i 1991 dowodów rejestracyjnych, w tym 929 za nieprawidłowy stan techniczny. Do zadań funkcjonariuszy należy też eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. W pierwszej połowie wakacji ujawniono 743 przypadki kierowania pojazdem przez osoby znajdujące się                  w stanie nietrzeźwości.

Działania kontrolne uzupełniane są aktywną działalnością informacyjno – edukacyjną, polegającą na ścisłym współdziałaniu ze środkami masowego przekazu. Zaowocowało to prawie 130 wystąpieniami w mediach. Podjęte zostały również akcje edukacyjne. W sumie zrealizowano blisko 400 takich spotkań.

W okresie od 24 czerwca do 31 lipca br. doszło do 301 wypadków drogowych (spadek o 16 tj. 5 %), w których zginęło 13 osób (spadek o 3 tj. 19 %), a 358 zostało rannych (spadek o 7 tj. 2 %).

W grupie wiekowej dzieci do lat 14 odnotowano 1 ofiarę śmiertelną oraz 33 osoby ranne.

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło 11 lipca br. około godz. 19:35 w Kościelisku w powiecie tatrzańskim. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 31 – letni kierujący pojazdem m-ki Nissan nie ustąpił pierwszeństwa 8 – letniej dziewczynce, która przechodziła przez przejście dla pieszych. W wyniku tego zdarzenia dziecko zmarło po przewiezieniu do szpitala.

Powrót na górę strony