Aktualności

72 – latek groził żonie pistoletem gazowym

Data publikacji 03.08.2022

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji podczas interwencji domowej zatrzymali 72 – letniego mieszkańca Oświęcimia, który wobec swojej żony dopuścił się gróźb karalnych z użyciem pistoletu gazowego. Mężczyzna otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.

W poniedziałek (25.07.br.) tuż przed godziną 18, operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, którą wszczął nietrzeźwy 72 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Pod wskazany adres natychmiast udał się policyjny patrol.  Mundurowi  na klatce schodowej zastali 72 – letnią żonę agresora, która przekazała, że chwilę wcześniej mąż groził jej pistoletem. 

Funkcjonariusze zachowując względy bezpieczeństwa weszli do mieszkania. W środku zatrzymali 72 – latka, natomiast podczas przeszukania mieszkania znaleźli dwa pistolety. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu.Pistolety: gazowy oraz hukowy zostały zabezpieczone do ekspertyzy, która wykaże czy na ich posiadanie wymagane jest zezwolenie.


Następnie sprawą zajęli się kryminalni, którzy na podstawie zebranych dowodów postawili zatrzymanemu zarzut gróźb karalnych z użyciem przedmiotu przypominającego broń palną. Ponadto wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.


W środę (27.07.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.


Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu  podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania, z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym. 
Za groźby karalne grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, natomiast za posiadanie broni bez zezwolenia grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
 

Powrót na górę strony