Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach podczas długiego weekendu sierpniowego

Data publikacji 12.08.2022

W związku ze zbliżającym się wydłużonym czasem wolnym od pracy w dniach od 12 do 15 sierpnia 2022 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego przestrzegają przed niebezpiecznymi sytuacjami na drogach. Dla wielu to czas wyjazdów i spotkań w gronie bliskich. Doświadczenia pokazują, że w tym czasie dodatkowo z uwagi na okres wakacyjny na drogach zwłaszcza prowadzących do atrakcyjnych miejscowości pojawia się więcej niż zwykle pojazdów. Może to powodować wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nad bezpieczeństwem podróżnych będą czuwać małopolscy policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze, przede wszystkim będą nadzorować główne ciągi komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się zatorów będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe. Policjanci będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające  na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, w szczególności na:

- nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu; niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem  i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci);

- kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu;

- wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Ponadto, w piątek tj.12 sierpnia br. na terenie województwa małopolskiego będą prowadzone ogólnopolskie działania „Prędkość”, których celem będzie ujawnianie wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości. To właśnie z tej przyczyny dochodzi do najgroźniejszych w skutkach wypadków drogowych.

Podróżni powinny pamiętać,  że  policyjne działania nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

Najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania:

  • przestrzeganie występujących ograniczeń prędkości (szczególnie na obszarze zabudowanym i w miejscowościach zlokalizowanych przy drogach tranzytowych);
  • zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie);
  • właściwe zaplanowanie podróży (wcześniejszy lub późniejszy, od przewidywanego maksymalnego natężenia, ruchu wyjazd i powrót).

Zalecamy też zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, którym zamierzamy podróżować. Przed wyjazdem warto skontrolować oświetlenie, uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy, zadbać o czystość szyb. Kontrolując ciśnienie w ogumieniu nie zapomnijmy o kole zapasowym. Tych kilka drobnych czynności może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Latem na drogach pojawia się więcej niż zwykle rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi czy też urządzeniami transportu osobistego. Są to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo wypadku na drodze. Prosimy tych użytkowników dróg o przestrzeganie zasad ruchu drogowego, rozsądne korzystanie z tych pojazdów, aby nie narazić siebie ani innych na utratę zdrowia czy życia. Kierujących samochodami prosimy o zwrócenie uwagi na tych uczestników ruchu drogowego.

Zwracamy się z apelem do motocyklistów o rozważną i bezpieczną jazdę. Od początku roku w Małopolsce doszło do 156 wypadków z udziałem motocyklistów, w których 13 poniosło śmierć, a 149 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, liczba wypadków oraz osób rannych zwiększyła się o 1/5, natomiast liczba ofiar śmiertelnych wśród motocyklistów wzrosła o 62,5 %.

Ograniczenia w ruchu na drogach pojazdów  i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

12 sierpnia (piątek)                 – w godz. 18.00 – 22.00;

13 sierpnia (sobota)                – w godz. 8.00 – 14.00;

14 sierpnia (niedziela)             – w godz. 8.00 – 22.00;

15 sierpnia (poniedziałek)       – w godz. 8.00 – 22.00.

Życzymy bezpiecznej jazdy !

Powrót na górę strony