Aktualności

Domowy agresor z zarzutem znęcania, nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazem zbliżania się oraz policyjnym dozorem

Data publikacji 29.08.2022

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu doprowadzili do przerwania przemocy, którą wobec swojej żony stosował 44 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Prokurator zastosował wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną, a także policyjny dozór.

Do zdarzenia doszło w środę (24.08.2022).  Tuż po godzinie 21 policjanci z oświęcimskiej komendy Policji otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej którą wszczął nietrzeźwy 44 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Z informacji wynikało również, że w rodzinie od dłuższego czasu może dochodzić do przestępstwa znęcania. Pod wskazany adres natychmiast udał się jeden z patroli. Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego agresora.  Mężczyzna został osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych. Aby pokrzywdzona 41 – latka otrzymała dodatkowe wsparcie specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, policjanci sporządzili Niebieską Kartę. Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego. W ciągu kilkunastu godzin zebrali oni dowody świadczące o tym że 44 – latek od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie zostały mu przedstawione  zarzuty znęcania. Ponadto, mając na względzie przerwanie przemocy domowej policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.
W piątek (26.08.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu  podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste, po czym opuścił mieszkanie. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym. 
Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Nie czekaj. Przerwij przemoc!
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.

Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    
    
Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.

Osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów zmiany postępowanie wobec osób najbliższych.
 

Powrót na górę strony