Aktualności

Seniorka straciła pieniądze, bo uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta

Data publikacji 16.09.2022

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują oszusta, który wykorzystując metodę „na policjanta” wyłudził pięć tysięcy złotych od mieszkanki Oświęcimia.

W środę (14.09.br.) tuż po godzinie 13, na telefon stacjonarny do 82 – latki zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta. Mężczyzna powiadomił kobietę, że jej córka spowodowała poważny wypadek drogowy i  została zatrzymana, a także, że grożą jej poważne konsekwencje karne. Przekazał również, że córka zostanie zwolniona lecz potrzeba pieniędzy na odszkodowanie dla potrąconej kobiety. Z relacji mężczyzny wynikało, że gotówkę  seniorka ma przekazać kurierowi, który się po nie zgłosi. Kobieta posiadała oszczędności w postaci pięciu tysięcy złotych, które zgodnie z poleceniami oszusta po kilkunastu minutach trafiły w ręce nieznanego mężczyzny. Policjanci poszukują sprawców.

Pamiętajmy, że ofiarami tego typu oszustw padają zazwyczaj osoby starsze, dysponujące telefonami stacjonarnymi, których numery telefonów, a niejednokrotnie także i adresy znajdują się w starych książkach telefonicznych. Kiedy dzwoniący podający się za funkcjonariusza Policji „poleca” przekazać pieniądze możemy mieć pewność, że dzwoni oszust.

Pamiętajmy, nie wolno ulegać presji którą próbują wywrzeć oszuści na seniorze który dowiaduje się, że ktoś z rodziny ma poważne kłopoty.
Bez względu na okoliczności, nigdy nie wolno przekazywać pieniędzy obcym osobom. Policja nie przyjmuje pieniędzy na tzw. kaucję czy odszkodowanie dla osoby pokrzywdzonej. W każdym takim podejrzanym przypadku należy skontaktować się z członkami rodziny. W przypadku potwierdzenia próby oszustwa należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.
 Apelujemy o przekazanie tego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz seniorom mieszkającym w sąsiedztwie. Pamiętajmy, że im więcej seniorów świadomych tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

 

Powrót na górę strony