Aktualności

Oświęcimski „Speed” zatrzymał kierowcę jadącego pod wpływem  narkotyków, który  odpowie również za posiadanie amfetaminy oraz szereg wykroczeń drogowych

Data publikacji 22.09.2022

Policjanci z oświęcimskiej grupy Speed podczas kontroli drogowej związanej z popełnionymi wykroczeniami drogowymi zatrzymali kierowcę podejrzanego o posiadanie narkotyków oraz jazdę pod ich wpływem.

W piątek (16.09.2022) wieczorem policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Oświęcimia.  Tuż przed godziną 19 na ulicy Legionów do kontroli drogowej zatrzymali samochód marki BMW, którego kierowca wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie zastosował się do znaku stop, a ponadto poruszał się niesprawnym pojazdem. Za kierownicą auta siedział 33 – letni mieszkaniec gminy Zator.  Podczas czynności policjanci ujawnili usterki w bmw w postaci niekompletnego układu wydechowego, zmniejszoną przepuszczalność światła szyb bocznych. Ponadto okazało się, że pojazd nie posiadał aktualnych badań stanu technicznego. Z kolei sam kierowca prowadził pojazd bez okularów i szkieł kontaktowych wbrew adnotacji znajdującej się w blankiecie prawa jazdy.

Następnie policjanci zbadali stan trzeźwości kierowcy przy użyciu alkotestera. Urządzenie w wydychanym powietrzu nie wykazało alkoholu. Pozytywny wynik dało jednak badanie przeprowadzone przy użyciu narkotestu. W ślinie mężczyzny wykazał on obecność amfetaminy. Ponadto podczas przeszukania pojazdu policjanci znaleźli dwa woreczki foliowe w których  znajdowała się biała sproszkowana substancja.  Mężczyzna został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Dodatkowo do badań została mu pobrana krew. Przeprowadzone przez policjantów Wydziału Kryminalnego badanie zabezpieczonych substancji wykazało, że w woreczkach znajduje się  kilka porcji amfetaminy. 

Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi (może być orzeczony nawet do 15) oraz grzywna nawet do 60 000 złotych. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast w związku z popełnionymi wykroczeniami do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu zostanie skierowany wniosek o ukaranie.

Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa zarówno po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków, prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie na numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony