Aktualności

Wspólna realizacja małopolskich i świętokrzyskich policjantów

Data publikacji 23.09.2022

W środę kryminalni z komend wojewódzkich w Krakowie i Kielcach oraz z komendy miejskiej w Kielcach zatrzymali 3 osoby podejrzewane o kradzieże metodą „na pracownika opieki społecznej” i „na pracownika administracji”. Przestępcze trio działało na terenie Małopolski i Świętokrzyskiego dokonując co najmniej 2 kradzieży, na łączną kwotę ponad 49 000 zł. Sprawa jest rozwojowa.

29 sierpnia w Krakowie do jednego z krakowskich mieszkań zapukała kobieta, która przedstawiła się jako pracownica opieki społecznej. Gdy rozpytywała 80-letnią gospodynię  na temat jej życiowej sytuacji towarzyszący jej mężczyzna dokonał penetracji mieszkania i kradzieży  9000 złotych.  Pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą przestępców dopiero po tej „wizycie”.  Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie, którzy zaczęli tropić przestępczy duet. W toku  żmudnych czynności ustalili  ich personalia, okazało się, że to 46-latek i jego rówieśnica z Krakowa. Okazało się także, że współpracuje z nimi 46-letni mężczyzna, który był wcześniej „opiekunem medycznym” okradzionej seniorki +-  z ramienia formalnie działającego stowarzyszenia zajmującego się pomocą potrzebującym.  Tak więc mając wiedzę o seniorce, jej adresie, stanie majątkowym „wystawił” ja przestępcom a Ci po kradzieży podzielili się z nim pieniędzmi. 

Kryminalnym pozostało zatrzymanie rozpracowanych sprawców. Policjanci przewidywali też, że trio może ponownie uderzyć. Tymczasem szajka postanowiła wyjechać z Małopolski.

W środę (21 września) do 85-letniej mieszkanki jednego z bloków na osiedlu KSM w Kielcach zapukała kobieta (46-latka z rozpracowywanej przestępczej grupy) i  przekazała gospodyni, że jest pracownikiem administracji. Jako cel wizyty podała sprawdzenie wodomierzy. Gdy fałszywa pracownica administracji rzekomo odczytywała licznik, poprosiła aby seniorka udała się do kuchni i odkręciła kran. Korzystając z chwilowej nieobecności 85-latki w innych pomieszczeniach mieszkania, nieznajoma ukradła jej oszczędności. Niestety, zanim seniorka się zreflektowała, że kobieta może być oszustką było już za późno – straciła ponad 40 000 złotych. Na szczęście pokrzywdzona dobrze zapamiętała wygląd „pracownicy administracji”. Sprawa trafiła do kieleckich policjantów zwalczających przestępczość przeciwko mieniu, którzy dzięki współpracy z kryminalnymi z Krakowa, którzy deptali przestępcom po piętach,  powiązali te sprawy.  Jeszcze tego samego dnia kryminalni z komend wojewódzkich w Krakowie i Kielcach oraz z komendy miejskiej w Kielcach namierzyli oszustkę i jej dwóch kompanów, którzy po udanym „skoku” ruszyli w drogę do Małopolski.  Tu też, na trasie ich przejazdu, w miejscowości Cisia Wola doszło do zatrzymania.  Znaleziono przy nich całą skradzioną tego dnia gotówkę  a podczas przeszukania samochodu zabezpieczono dodatkową gotówkę w kwocie 4700 złotych, która także  może pochodzić z kradzieży. 

Sprawę do formalnego prowadzenia przejęła Komenda Miejska Policji w Kielcach.  Dziś przestępcze trio zostało doprowadzone  przez kieleckich policjantów do prokuratury, która zdecyduje o zastosowaniu  środków zapobiegawczych wobec podejrzanych. 46-latka i jej dwaj znajomi mogą trafić za kraty nawet na 5 lat. Sprawa jest rozwojowa – śledczy sprawdzają  czy przestępcy nie okradli więcej osób w podobny sposób. 

  • 1 zatrzymany przestepca lezy na ziemi
  • zatrzymany męzczyzna lezy obezwldniony przez policjanta
  • 3 zatrzymana kobieta lezy na ziemi
  • 4 policjanic stoja przy zatrzymanym pojazdzie sprawców
  • 5  zabezpieczona gotówka podczas przeszukania
  • 6 - gotówka znaleziona u przestepców
Powrót na górę strony