Aktualności

Nastoletni oszuści w rękach krakowskich policjantów

Data publikacji 10.10.2022

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 17-latka i jego … 15-letniego kolegę, podejrzanych o udział w oszustwie metodą „na syna”. 29 września br. wyłudzili bowiem od krakowskiej seniorki 53 tys. złotych oraz złotą monetę kolekcjonerską. Decyzją wydziału karnego krakowskiego sądu wobec nastolatka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Sprawą 15-latka zajmie się sąd rodzinny.

29 września br., po północy na telefon stacjonarny starszej pani zadzwonił mężczyzna, którego ta wzięła za swojego syna. Dzwoniący przekonywał seniorkę, że pilnie potrzebuje dużą sumę pieniędzy. 92-latka zgodziła się zebrać swoje oszczędności i przekazać kurierowi, która zgłosi się po ich odbiór. Niedługo potem do drzwi jej mieszkania zapukał młody mężczyzna i zabrał reklamówkę zawierającą 53 tys. złotych oraz kolekcjonerką złotą monetę. Po pewnym czasie kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów i zgłosiła sprawę na Komisariacie Policji III w Krakowie. Następnie sprawą zajęli się policjanci kryminalni.
Już kilkanaście godzin od popełnienia oszustwa funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z policjantami z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu krakowskiej komendy miejskiej wytypowali jako potencjalnych sprawców przestępstwa 17- i 15-latka z Krakowa.   Policjanci  pojechali do jednego z hoteli w Mistrzejowicach, gdzie, jak ustalili, mogą przebywać poszukiwani. Po dotarciu na miejsce policjanci udali się do jednego z hotelowych pokoi, gdzie zatrzymali  dwóch nastolatków. Policjanci przeszukali zajmowany przez nich pokój hotelowy, w którym znaleźli i zabezpieczyli m.in. kilka telefonów komórkowych oraz gotówkę w kwocie ponad 2 500 zł. Jak się okazało, starszy  z nich był nie tylko podejrzewany o udział w oszustwie 92-latki, ale poszukiwali go również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce w celu doprowadzenia do jednego z krakowskich ośrodków wychowawczych. 
15-latek został przesłuchany przez policjantów jako nieletni sprawca czynu karalnego. Materiały dotyczące jego sprawy trafiły do sądu rodzinnego. Natomiast 17-latek został 1 października br.  decyzją  Sądu  Rejonowego  Kraków - Śródmieście z tymczasowo aresztowany  na okres trzech miesięcy. Za oszustwo grozi mu kara do 8 lat więzienia.
Śledczy cały czas weryfikują udział 17-latka i jego młodszego kolegi w jeszcze innych oszustwach popełnianych na tzw. „legendę”. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Powrót na górę strony