Aktualności

Podsumowanie działań „Alkohol – narkotyki” na małopolskich drogach

Data publikacji 11.10.2022

W ciągu trzech godzin poniedziałkowych działań „ALKOHOL I NARKOTYKI” małopolscy policjanci przebadali ponad 17 tys. kierujących na zawartość alkoholu w organizmie

W poniedziałek 10 października br. w godzinach porannych od 6.00 do 9.00 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili kolejne ogólnowojewódzkie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 31 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 2 kierujących pod wpływem narkotyków.
Ostrzegamy - jazda pod wpływem alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy.
Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.
Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:
od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Warto podkreślić, że okresie dziewięciu miesięcy bieżącego roku małopolscy policjanci ruchu drogowego na zawartość alkoholu w organizmie  przebadali 722 818 kierujących, tj. wzrost o 488 453 badania, czyli o 208 % więcej w porównaniu do tego samego okresu 2021 r. Ujawniono 5426 nietrzeźwych kierujących, tj. wzrost o 894, czyli o 20 %. Na zawartość środka działającego podobnie do alkoholu (narkotyków), badaniu poddano 1 660 kierujących, tj. wzrost o 361 badań, czyli o 28 % w porównaniu do tego samego okresu 2021 r. Ujawniono 387 kierujących pod wpływem środka odurzającego/po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, tj. wzrost o 4, czyli o 1 %.

 

 

Powrót na górę strony