Aktualności

Tymczasowy areszt dla motocyklisty, który potrącił policjanta

Data publikacji 12.10.2022

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu na wniosek prokuratora aresztował na dwa miesiące 22 – letniego mieszkańca Śląska, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, a podczas ucieczki motocyklem potrącił policjanta. Mężczyzna jest podejrzany o czynną napaść na funkcjonariusza Policji, naruszenie nietykalności funkcjonariusza, posiadanie narkotyków, kierowanie pod ich wpływem, a także złamanie zakazu kierowania.

Do zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie (09.10.2022). Około godziny 12.30 na ulicy Piastowskiej w Łękach mundurowi dali sygnał do zatrzymania motocykliście. Kierujący najpierw zwolnił sugerując, że zjeżdża na pobocze po chwili jednak ominął policjanta i przyspieszając odjechał w kierunku Oświęcimia. 

W pościg za motocyklistą włączyło się kilka radiowozów w tym również funkcjonariusze z grupy Speed. Ścigając motocyklistę wjechali oni w ulicę Kamieniec biegnącą przy rzece Sole w Oświęcimiu, po czym samochodem zablokowali mu ścieżkę zjazdową z wału przeciwpowodziowego. Wyszli z radiowozu i podjęli kolejną próbę jego zatrzymania. Wtedy motocyklista potrącił jednego z mundurowych. Funkcjonariusz nie zważając na stłuczenia razem z partnerem zaczęli ścigać mężczyznę. Kierujący motocyklem w trudnym, wyboistym terenie miał spore problemy z jazdą, więc po chwili został obezwładniony. 

Drogowym przestępcą okazał się 22-letni mieszkaniec Śląska. Badanie stanu trzeźwości przy użyciu alkotestera w wydychanym powietrzu nie wykazało u niego alkoholu. Pozytywny wynik dało jednak badanie przeprowadzone przy użyciu narkotestu. W ślinie mężczyzny wykazał on obecność kokainy i marihuany. Podczas przeszukania 22 – latka policjanci znaleźli plastikowy pojemnik z suszem roślinnym. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna w lutym br.  stracił prawo jazdy za kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających za co został również orzeczony wobec niego czteroletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.  Mężczyzna  trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy  Policji.  

Wczoraj (11.10.2022) przed południem zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu gdzie prokurator przedstawił mu zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza, naruszenie nietykalności funkcjonariusza, złamania czynnego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi oraz posiadania środków odurzających. Zarzut kierowania pod wpływem środków odurzających będzie możliwy do postawienia na podstawie wyniku analizy toksykologicznej krwi. Następnie podejrzany trafił do sądu, który na wniosek prokuratora zastosował wobec niego dwumiesięczny areszt tymczasowy. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna został osadzony w jednym z aresztów śledczych.

Za czynną napaść na funkcjonariusza Policji grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych. 
 

Powrót na górę strony