Aktualności

Zamierzasz kupić opał? Strzeż się oszustów

Data publikacji 13.10.2022

W ciągu ostatnich miesięcy na terenie kraju odnotowano przypadki oszustw przy zakupie opału. Wśród osób pokrzywdzonych tego typu przestępczym działaniem znaleźli się również mieszkańcy powiatu oświęcimskiego.

Na początku września 2022 roku, mieszkaniec Oświęcimia za pośrednictwem jednego z ogłoszeniowych portali internetowych chciał kupić ekogroszek. Zgodnie z poleceniem sprzedawcy wpłacił zaliczkę w kwocie 2500 zł. Po kilku tygodniach oczekiwania okazało się, że opału nie ma, a kontakt ze sprzedawcą się urwał.  

Także kilku innych mieszkańców powiatu oświęcimskiego zostało oszukanych przez sprawcę podającego się za sprzedawcę opału z Częstochowy. Pomimo tego, że klienci wpłacili zaliczki, węgiel do nich nie dotarł. 
Policja apeluje o ograniczone zaufanie podczas zamawiania opału.

Super oferta i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym że mamy do czynienia z oszustwem. Zachowajmy dużą ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznanych sprzedawców. Sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i firmy, którą reprezentuje.

Przestrzegamy również przed sprzedawcami, którzy sprzedają węgiel bezpośrednio z samochodów. Potencjalnych klientów może skusić niższa cena oraz to, że widzą towar w samochodzie sprzedawcy. Tymczasem, nieuczciwi handlarze wykorzystują fakt braku możliwości dokładnego zważenia oraz przedstawienia certyfikatu jaki to opał.  

Powrót na górę strony