Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” – inauguracja akcji w Małopolsce. Kierowcy bezpłatnie sprawdzą oświetlenie w swoich pojazdach

Data publikacji 20.10.2022

W bieżącym roku realizowana jest VII edycja Ogólnopolskiej Kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Udział w tegorocznej kampanii zadeklarowały stacje kontroli pojazdów funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego z całej Polski oraz zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów oraz należące do firmy Dekra Sp. z o.o. i do Holdingu Polskiego Związku Motorowego.

Bezpłatnego sprawdzenia świateł w pojazdach będzie można dokonać podczas dni otwartych Stacji Kontroli Pojazdów, tj.: 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia 2022 roku.
Kierowcy korzystający z aplikacji Yanosik, będą mieć w niej dostęp do informacji na temat kampanii oraz na podstawie swojej lokalizacji będą mogli być doprowadzeni przez aplikację do najbliższej stacji kontroli pojazdów biorącej udział w akcji. 
Zakładane cele kampanii:
- Zwrócenie uwagi na występujące w okresie jesienno – zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem.
- Wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem.
- Stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli oświetlenia na stacjach diagnostycznych – poza terminem badania technicznego.
- Propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacjach pieszy – kierujący pojazdem  (m.in. promowanie używania przez pieszych elementów odblaskowych) oraz kierujący – pieszy (obserwowanie drogi i jej otoczenia).
W okresie jesienno - zimowym, w szczególności nasila się ryzyko wypadku z udziałem pieszego. W tym czasie odnotowujemy największą ilość zabitych pieszych. Wcześnie zapadający zmrok powoduje, że osoba poruszająca się po drodze - zwłaszcza nie posiadająca elementu odblaskowego jest niewidoczna dla kierującego pojazdem. Niewątpliwie części zdarzeń z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne technicznie i prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. 
Z drugiej strony tych wypadków udałoby się uniknąć, gdyby piesi używali elementów odblaskowych i to nie tylko w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. 

 

  • Diagnosta dokonuje regulacji ustawienia reflektorów, obok widać baner WR...
  • Diagnosta przy użyciu specjalnego urządzenia reguluje wysokość  padania 2
  • Diagnosta przy użyciu specjalnego urządzenia reguluje wysokość  padania 3
  • Policjantka ruchu drogowego udziela przed kamerą wywiadu, w tle hala

Film Spot promujący prawidłowe używanie świateł w pojazdach – „Zobacz więcej – Bądź bezpieczny”

Pobierz plik Spot promujący prawidłowe używanie świateł w pojazdach – „Zobacz więcej – Bądź bezpieczny” (format mp4 - rozmiar 46.33 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony