Aktualności

W areszcie poczekają na wyrok za znęcanie nad swoimi rodzinami

Data publikacji 21.10.2022

Dwóch mieszkańców Sądecczyzny usłyszało od policjantów zarzuty znęcania się nad członkami swoich rodzin. By odizolować agresywnych mężczyzn od pokrzywdzonych, sąd kilka dni temu podjął decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi im do 5 lat więzienia.

Sądeccy policjanci przerwali przemoc, do której od kilku miesięcy dochodziło w dwóch domach na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Wezwani na miejsce policjanci podczas interwencji zatrzymali sądeczanina, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką oraz mieszkańca powiatu, który stosował przemoc wobec żony i kilkorga dzieci. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego obaj mężczyźni usłyszeli zarzut znęcania się nad rodziną. Ponadto funkcjonariusze zwrócili się z wnioskiem do prokuratury, by ta wystąpiła do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, aby odizolować pokrzywdzonych od sprawców przemocy. Sąd przychylił się do tych wniosków i jego decyzją mieszkańcy Sądecczyzny najbliższe trzy miesiące spędzą za kratkami, gdzie poczekają na wyrok. Grozi im do 5 lat więzienia.


NIE WAHAJ SIĘ PRZERWAĆ PRZEMOCY DOMOWEJ!

Warto pamiętać, że brak reakcji na przemoc w rodzinie, to ciche przyzwolenie. Nie zostawiajmy pokrzywdzonych samych z tym problemem. Każdy, kto był świadkiem takiego zachowania, powinien działać, bo przemoc domowa to zjawisko, które się nasila, a szybka reakcja może wiele zmienić – uświadomić ofiarę, ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu. Jest wiele instytucji, w tym Policja, które w takich sytuacjach zawsze służą pomocą. Z funkcjonariuszami można skontaktować się na różne sposoby – dzwoniąc na numer alarmowy 112 w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, korzystając z aplikacji mobilnej „Alarm 112”, aplikacji „Moja Komenda” lub platformy „Policja e-usługi”. Osoby chcące uzyskać fachową poradę mogą skorzystać z Policyjnego Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP lub zadzwonić na całodobowy numer Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 800 120 002).

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie pozostawaj obojętny! Powiadom odpowiednie służby!

 

 

Powrót na górę strony