Aktualności

Wstępne podsumowanie działań w okresie „Wszystkich Świętych” w Małopolsce

Data publikacji 02.11.2022

Od piątku 28 października do wtorku 1 listopada 2022 roku, na małopolskich drogach doszło do 42 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 46 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 87 nietrzeźwych kierujących.

Do pierwszego tragicznego w skutkach wypadku doszło w piątek 28 października w miejscowości Klęczany, w powiecie gorlickim. Tam 18-letni kierujący pojazdem marki Alfa Romeo na prostym odcinku drogi  potrącił 12-letniego pieszego, który jak wstępnie ustalono przebiegał przez jezdnię w pobliżu przejścia dla pieszych. Pomimo podjętej akcji reanimacyjnej  chłopiec zmarł w szpitalu. 
W niedzielę, 30 października w Nieczajnej Górnej (powiat dąbrowski) 26-letni kierujący pojazdem m-ki BMW zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie doszło do czołowego zderzenia z pojazdem marki Fiat Punto kierowanym przez 40-letniego mężczyznę, który w wyniku odniesionych obrażeń ciała zmarł na miejscu. 26-latek uciekł pieszo z miejsca wypadku. Jednak szybko go zatrzymano w wyniku prowadzonego pościgu z użyciem psa tropiącego. Okazało się, że miał  1,24 promila alkoholu w organizmie. 
Tego samego dnia, w Pobiedniku Wielkim (powiat krakowski) 57-letnia kierująca rowerem (obywatelka Ukrainy) -  jak wynika ze wstępnych ustaleń -  podczas skręcania w lewo nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu 18-letniemu kierującemu samochodem marki Ford, który jechał z przeciwnego kierunku, w wyniku czego doszło do potrącenia rowerzystki, która poniosła śmierć na miejscu.

Od piątku 28 października codziennie  do służby na małopolskie drogi kierowanych było około 400 policjantów ruchu drogowego natomiast 1 listopada ponad 500. Funkcjonariusze przede wszystkim udzielali pomocy uczestnikom ruchu drogowego, ale również zdecydowanie reagowali na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Duża uwaga zwracana była na wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu, tj. na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci poza fotelikami ochronnymi, czy też prowadzenie pojazdu po alkoholu. 1 listopada do działań włączony został także dron, za pomocą którego policjanci nadzorowali natężenie ruchu drogowego - zwłaszcza w rejonach cmentarzy. W miejscach gdzie dochodziło do zatorów  policjanci, przy pomocy ręcznej regulacji upłynniali ruch. 

Podczas ubiegłorocznych działań  w okresie „Wszystkich Świętych”  doszło do 39 wypadków, w których 3 osoby zginęły a 46 zostało rannych. Policjanci zatrzymali wówczas 95 nietrzeźwych kierujących.

  • Policjant ruchu drogowego ubrany w skórzany strój motocyklowy kieruje ruchem na przejściu dla pieszych. Stoi przodem do pojazdów przepuszczając pieszych.
  • Policjant ruchu drogowego ubrany w służbowy strój motocyklowy wśród zwmożonego ruchu wydaje gestami rąk polecenia w celu upłynnienia ruchu
  • Policjant ruchu drogowego udziala wywiadu reporterce ze stacji Polsat news
  • Policjantka ruchu drogowego udziela wywiadu na żywo dziennikarce stacji TVP3 Kraków. Między nimi stoi  opertor z kamerą. W tle ruch uliczny
  • Policjantka ruchu drogowego udziela wywiadu reporterce ze stacji Polsat news
Powrót na górę strony