Aktualności

Prowadziła mimo dożywotniego zakazu. „Wydmuchała” ponad 5 promili

Data publikacji 07.11.2022

Mieszkanka Nowego Sącza spowodowała kolizję i oddaliła się z miejsca zdarzenia. W chwili, gdy policjanci zatrzymali kobietę, „wydmuchała” ponad 5 promili, a na jaw wyszło, że ma dożywotni zakaz kierowania pojazdami orzeczony przez sąd. Teraz niefrasobliwą sądeczankę czeka surowa kara. 

1 listopada br. kilkanaście minut po godzinie 6:00 na jednym z osiedli w Nowym Sączu kierująca oplem nie ustąpiła pierwszeństwa i doprowadziła do zderzenia z prawidłowo jadącą kią. Sprawczyni postanowiła jednak oddalić się z miejsca zdarzenia. Kiedy policjanci otrzymali zgłoszenie i dotarli na miejsce kolizji, natychmiast podjęli czynności, by ustalić, kto w chwili zdarzenia kierował oplem. W efekcie tych działań mundurowi ustalili, że sprawczynią kolizji była 35-latka. Kobieta została zatrzymana a w rozmowie z policjantami przyznała, że to ona kierowała oplem. Kiedy funkcjonariusze przeprowadzili badanie trzeźwości, okazało się, że sądeczanka miała w organizmie ponad 5 promili alkoholu!

Dodatkowo po sprawdzeniu w systemach na jaw wyszło, że kobieta ma orzeczony przez sąd dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. 
Teraz sądeczanka poniesie konsekwencje swojego niefrasobliwego zachowania - opowie za kierowanie pojazdem mimo orzeczonego dożywotniego zakazu i w stanie nietrzeźwości, a także za spowodowanie kolizji i oddalenie się z jej miejsca. Grozi jej wysoka grzywna oraz kara nawet do 5 lat więzienia.

KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM PO ALKOHOLU
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:
•         grzywna w wysokości do 30 tysięcy zł lub areszt do 30 dni,
•         zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
•         15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:
•         grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
•         zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
•         świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 000 zł do 60 000 zł,
•         15 punktów karnych,
•         jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ponadto warto przypomnieć, że sprawca kolizji, który jest pod wpływem alkoholu lub który oddalił się z miejsca zdarzenia, ponosi całkowitą odpowiedzialność materialną za spowodowane przez siebie szkody. Dotyczy to również kierowców, którzy spowodują kolizję nie mając uprawnień do kierowania pojazdami.
 

Powrót na górę strony