Aktualności

Skazany za znęcanie naruszył sądownie orzeczone zakazy więc trafił do aresztu

Data publikacji 08.11.2022

Policja, Prokuratura oraz Sąd działając na rzecz osób pokrzywdzonych przemocą, podejmują zdecydowanie działania wobec sprawców znęcania w rodzinie. W ubiegłym tygodniu przekonał się o tym 43 – latek z Kęt. Mężczyzna naruszył sądownie orzeczony zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną, w związku z tym został zatrzymany i osadzony w areszcie śledczym.

W czwartek (03.11.2022) tuż przed godziną 17 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, którą wszczął nietrzeźwy mieszkaniec Kęt. Jak wynikało z relacji zgłaszających mężczyzna przychodząc pod wskazany adres naruszył również zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną. 
Pod wskazany adres natychmiast udał się policyjny patrol.  W mieszkaniu policjanci zastali 37 – letnią żonę mężczyzny, jego 63 – letnią matkę oraz dwoje małoletnich dzieci. 43 – letniego agresora funkcjonariusze odnaleźli w jednym z budynków gospodarczych znajdujących się na terenie posesji. Agresor został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendzie Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,6 promila alkoholu.
W sobotę (05.11.2022) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty: gróźb karalnych oraz naruszenia sądownie orzeczonych zakazów zbliżania się i kontaktowania z rodziną orzeczony w czerwcu br. w związku z przestępstwem znęcania. 
Następnie podejrzany trafił przed oblicze sędziego, który jako środek zapobiegawczy zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt tymczasowy. Jeszcze tego samego dnia 43 – latek został osadzony w jednym z aresztów śledczych.

Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.    
    
Jesteś osobą pokrzywdzoną? 
Uzyskasz wsparcie i pomoc.
Osoby z terenu powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: wsparcie@akcja.pl
Jesteś sprawcą przemocy? 
Weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych.
Osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu  w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów zmiany postępowanie wobec osób najbliższych.


 

Powrót na górę strony