Aktualności

Instruktor nauki jazdy po użyciu alkoholu

Data publikacji 14.11.2022

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji podczas kontroli drogowej ujawnili, że jeden z instruktorów nauki jazdy z powiatu chrzanowskiego, prowadził zajęcia praktyczne w stanie po użyciu alkoholu.

Do zdarzenia doszło w piątek  (11.11.br.) rano w Oświęcimiu. Policjanci, pilnując bezpieczeństwa w ruchu drogowym na ulicy Zatorskiej (DK44) tuż przed godziną 9 zatrzymali do kontroli drogowej samochód nauki jazdy. Za kierownicą pojazdu  marki Hyundai siedziała kursantka, 18 – letnia mieszkanka powiatu chrzanowskiego. Nastolatka została poddana badaniu stanu trzeźwości, które nie wykazało alkoholu. Następnie badaniu stanu trzeźwości został poddany 60 – letni instruktor nauki jazdy. Jego badanie wykazało 0,46 promila alkoholu. Policjanci, informując mężczyznę o popełnionym wykroczeniu przerwali praktyczny kurs nauki jazdy. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali instruktorowi prawo jazdy.
Zgodnie z prawem, w przypadku prowadzonej lekcji nauki jazdy, to właśnie instruktor traktowany jest jak kierowca, ponieważ kursant nie ma uprawnień do kierowania. Instruktor bierze odpowiedzialność za kursanta. Dlatego to 60 – latek będzie odpowiadał za wykroczenie, którym jest kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.
Policjanci sporządzili dokumentację celem dalszych czynności wyjaśniających pod kątem możliwości popełnienia wykroczenia, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet kara aresztu, o czym zdecyduje Sąd.
 

Powrót na górę strony