Aktualności

Wojewódzkie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”

Data publikacji 15.11.2022

W ciągu trzech godzin poniedziałkowych działań małopolscy policjanci przebadali ponad 14 tys. kierujących na zawartość alkoholu w organizmie.

W poniedziałek tj.14 listopada br. w godzinach od 6.00 do 9.00 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili kolejne ogólnowojewódzkie działania „ALKOHOLI NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 25 kierujących prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu oraz 1 kierującego pod wpływem narkotyków.

Ostrzegamy - jazda pod wpływem alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy. 

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Warto podkreślić, że okresie dziesięciu miesięcy bieżącego roku małopolscy policjanci ruchu drogowego na zawartość alkoholu w organizmie  przebadali  832.383 kierujących, tj. o 183 % więcej w porównaniu do tego samego okresu 2021 roku. Ujawniono 5674 nietrzeźwych kierujących, tj. wzrost o 965, czyli o 20,4 %. Na zawartość środka działającego podobnie do alkoholu (narkotyków), badaniu poddano 1786 kierujących tj. wzrost o 303 badania, czyli o 20,4 % w porównaniu do tego samego okresu 2021 roku. Ujawniono 437 kierujących pod wpływem środka odurzającego lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, tj. wzrost o 5, czyli o 1,1 %.

Powrót na górę strony