Aktualności

Siedmiu nietrzeźwych kierowców w powiecie oświęcimskim

Data publikacji 01.12.2022

W ciągu dwóch dni, na terenie powiatu oświęcimskiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali aż siedmiu nietrzeźwych kierowców. Wśród drogowych przestępców znalazła się jedna kobieta, a także mężczyzna podejrzany o jazdę zarówno po alkoholu jak i po narkotykach. Wszystkich czekają surowe konsekwencje.

W poniedziałek (28.11.br.) o godzinie 6, na ulicy Lanckorona w Łazach do kontroli drogowej został zatrzymany 61 – letni mieszkaniec Grojca, który kierował samochodem marki Volkswagen. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 0,54 promila alkoholu.  
Tuż przed godziną 7, w Brzeszczach na ulicy Pszczyńskiej policjanci do rutynowej kontroli drogowej zatrzymali samochód dostawczy marki Citroen. Za jego kierownicą siedział 49 – letni mieszkaniec powiatu pszczyńskiego. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,9 promila alkoholu.
O godzinie 7.10, w miejscowości Łazy na ulicy Lanckorona do kontroli drogowej mundurowi zatrzymali samochód marki Volkswagen. Za jego kierownicą siedział 31– letni mieszkaniec gminy Oświęcim. Badanie stanu trzeźwości przy użyciu alkotestera wykazało 0,56 promila alkoholu.. Podczas jego przeszukania policjanci znaleźli dwa woreczki foliowe, w których znajdował się biały proszek. Mężczyzna został zatrzymany Kolejne narkotyki w postaci marihuany policjanci odnaleźli przeszukując miejsce zamieszkania zatrzymanego. W związku z podejrzeniem, że mężczyzna mógł prowadzić pojazd będąc również pod wpływem środków odurzających do badań została mu pobrana krew. 
W Kętach na ulicy Żeromskiego o godzinie 7.15 inny patrol drogówki do kontroli drogowej zatrzymał samochód marki Opel. Za jego kierownicą siedziała 42 – letnia mieszkanka Kęt. Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało 1,2 promila alkoholu. 
O godzinie 8.15, w Oświęcimiu na Zatorskiej policjanci zatrzymali 43 – letniego mieszkańca  gminy Oświęcim. Mężczyzna wsiadł za kierownicę swojego audi mając w organizmie 0,69 promila alkoholu.
Dziesięć minut później, w Malcu na ulicy Jędrzejowskiego sygnał do zatrzymania się policjanci dali kierowcy samochodu marki Dacia. Okazało się, że kierujący nim 50 – letni mieszkaniec gminy Kęty prowadził pojazd mając w organizmie 0,88 promila alkoholu.  
Natomiast we wtorek (29.11.br.) o godzinie 16.10,  w Jawiszowicach na ulicy Łęckiej policyjne sygnały usłyszał kierowca samochodu marki Skoda. Badanie stanu trzeźwości 38 – letniego mieszkańca gminy Brzeszcze wykazało 2,1 promila alkoholu.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych.
Od początku tego roku na terenie powiatu oświęcimskiego policjanci przeprowadzili już ponad pięćdziesiąt dwa tysiące kontroli stanu trzeźwości. Ogółem zostało zatrzymanych 354 kierujących będących pod wpływem alkoholu oraz 30 kierujących będących pod wpływem narkotyków.
Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów, rozsądek oraz trzeźwość na drodze. Zapewniają  również, że  uczestnicy ruchu drogowego, którzy stwarzają poważne zagrożenie, poniosą surowe konsekwencje lekceważenia prawa oraz bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

 

  • Policjant dokonuje badania trzeźwości kierowcy
Powrót na górę strony