Aktualności

Policjanci Komisariatu Policji VII w Krakowie prowadzili w krakowskich szkołach zajęcia profilaktyczne pn. „Narkotyki i dopalacze zabijają”

Policjanci Ogniwa ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji VII w Krakowie wraz z rozpoczętym rokiem szkolnym 2020 przeprowadzali prelekcje dla uczniów krakowskich szkół w ramach ogólnopolskiej kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Tematyka spotkań dotyczyła głównie negatywnych skutków używania środków i substancji odurzających.

Od początku nowego roku szkolnego policjanci z ‘’siódemki’’ przeprowadzili 18 spotkań edukacyjnych, podczas których poruszali kwestie dotyczące zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Takie zajęcia odbyły się m.in. w Szkole Podstawowej nr 77, Szkole Podstawowej nr 89, Szkole Podstawowej nr 98, Szkole Podstawowej nr 101, Katolickiej Szkole Podstawowej Ruchu Światło – Życie oraz Zespole Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira.

Policjanci przede wszystkim informowali oraz przestrzegali uczniów przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą zażywanie środków odurzających i substancji psychotropowych. Przedstawiono negatywne skutki zarówno zdrowotne, jak i społeczne oddziaływania narkotyków i dopalaczy. Mundurowi omówili także kwestię odpowiedzialności prawnej za posiadanie, udzielanie i handel substancjami zabronionym. Wskazywali, że problemy z prawem młodego człowieka mogą w przyszłości rzutować na jego karierze zawodowej i zamknąć drogę do wymarzonej pracy. Dodatkowo w prowadzonych zajęciach policjanci wykorzystali spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego.

Głównym celem prelekcji było zwiększenie świadomości młodych ludzi w zakresie omawianej tematyki, aby stając przed wyborem zawsze potrafili dokonać tego właściwego.

Funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży od początku roku przeprowadzili łącznie cykl 54 szkoleń profilaktycznych dla uczniów. Podczas ich poruszali także kwestię zagrożeń związanych z problematyką przemocy rówieśniczej zarówno bezpośredniej, jak i internetowej. W tym przypadku policjanci również przypomnieli o konsekwencjach prawnych, o których młodzi ludzie często zapominają.

Powrót na górę strony