Aktualności

Komendant Miejski Policji w Krakowie oraz Przedstawiciele Zarządu MPK w Krakowie podpisali porozumienie dotyczące monitoringu

Data publikacji 20.12.2022

19 grudnia br. Komendant Miejski Policji w Krakowie inspektor Zbigniew Nowak oraz przedstawiciele zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. podpisali porozumienie dotyczące m.in. wykorzystania nagrań z autobusów i tramwajów. Od teraz zapisy z kamer monitoringu trafiać będą na specjalną utworzoną platformę informatyczną, dostęp do której uzyskają zarówno krakowscy policjanci, jak również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. 

Dzisiaj Komendant Miejski Policji w Krakowie inspektor Zbigniew Nowak oraz Prezes Zarządu MPK S.A. pan Rafał Świerczyński oraz Wiceprezes Zarządu pan Grzegorz Dyrkacz podpisali porozumienie zacieśniające dotychczasową współpracę. Dokument zawiera zapisy dotyczące m.in. łatwiejszego dostępu do nagrań z autobusów i tramwajów. ,,Aby poprawić i przyspieszyć wykorzystanie nagrań z tramwajów i autobusów została  stworzona specjalna dedykowana platforma informatyczna, z której mogą korzystać nie tylko policjanci w Krakowie, ale również funkcjonariusze komisariatów podległych Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce’’ – podkreślał Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie. 

Długoletnią, owocną współpracę pomiędzy krakowskim przewoźnikiem i Policją chwalił Komendant Miejski Policji w Krakowie inspektor Zbigniew Nowak. ,,Z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym współpracujemy od lat. Naszą współpracę po raz pierwszy sformalizowaliśmy w styczniu 2015 roku. Podpisane dzisiaj porozumienie stanowi kontynuację dokumentu sprzed blisko ośmiu lat, ale zawiera nowe elementy, ułatwiające m.in. korzystanie z nagrań monitoringu przewoźnika. Będzie mniej biurokracji, co pozwoli skuteczniej prowadzić sprawy o wykroczenia i przestępstwa’’- podkreślał inspektor Zbigniew Nowak, Szef krakowskich policjantów. 

Monitoring w autobusach i tramwajach to wyjątkowo skuteczne i ważne narzędzie w obszarze zapewniania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nagrania z monitoringu są szczególnie przydatne w bieżącej pracy Policji i Straży Miejskiej. MPK SA zabezpiecza setki nagrań rocznie, które są pomocne, a niekiedy wręcz kluczowe w wielu sprawach, poczynając od kolizji drogowych po zdarzenia natury kryminalnej. 
Obecnie w monitoring przestrzeni pasażerskiej wyposażone są wszystkie autobusy MPK SA i ok. 80 proc. tramwajów. Tylko w tym roku od stycznia do końca listopada do MPK SA wpłynęły 852 wnioski z policji o zabezpieczenie nagrań z ponad 1700 pojazdów. 
 

Powrót na górę strony