Aktualności

Bezpieczna podróż samochodem w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Data publikacji 21.12.2022

Okres świąteczny jest wyjątkowym czasem dla wielu Polaków. Biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych, na drogach spodziewamy się większego natężenia ruchu. Wiele osób zdecyduje się na odwiedziny swoich bliskich. Od piątku na drogach pojawi się więcej niż zwykle patroli ruchu drogowego.

Przez cały okres świąteczny nad bezpieczeństwem będą czuwać policjanci ruchu drogowego, którzy przede wszystkim będą udzielać pomocy podróżnym aby bezpiecznie dotarli do celu. W  celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych, funkcjonariusze będą zdecydowanie reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, tj. przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy, nieprawidłowe wyprzedzanie, jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a także przewożenie dzieci poza specjalnym fotelikiem ochronnym. Duża uwaga będzie zwracana na trzeźwość kierujących. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze, dlatego apelujemy o jazdę  w trzeźwości. Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem: posiadania elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, wchodzenia na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, niestosowania się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej.

Porady dot.  bezpiecznego podróżowania:
•    Przed wyjazdem sprawdźmy czy stan pojazdu pozwala na bezpieczną jazdę. Samochód należy odśnieżyć i zadbać o prawidłową widoczność przez szyby. Warto skontrolować ciśnienie w ogumieniu, poziom płynów eksploatacyjnych, poprawność działania świateł i urządzeń sygnalizacyjnych.
•    Zimą warto skorygować nieco styl jazdy na bardziej defensywny – mniej dynamiczny, bardziej ukierunkowany na nieprzewidziane sytuacje mogące zaistnieć na śliskiej nawierzchni. Nie należy wyjeżdżać w drogę będąc zmęczonym lub niewyspanym. Jazda  spowoduje, jeszcze większą senność.
•    Należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze, przestrzegać występujących ograniczeń prędkości  /nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych – średnio  to  co 4  wypadek /.
•    Należy zwracać szczególną uwagę na pieszych, głównie dzieci i osoby starsze poruszające się po drogach, m.in. w pobliżu kościołów.
•    Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewoźmy dzieci w fotelikach ochronnych (w razie  zdarzenia drogowego to wyposażenie ratuje życie i zdrowie). 
•    Spotkania świąteczne – rodzinne, często są zakrapiane alkoholem. Nie wsiadajmy za kierownicę po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych 
na niebezpieczeństwo.

Życzymy bezpiecznego dotarcia do celu

Przypominamy, że w   okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów  i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów).  Zakaz obowiązuje w dniach: 

  • 25 grudnia 2022r. (niedziela)                      w godz. 8.00 – 22.00;
  • 26 grudnia 2022r. (poniedziałek)                 w godz. 8.00 − 22.00;

Podczas ubiegłorocznych Świąt Bożego Narodzenia, tj. w okresie od 24 do 26 grudnia 2021 roku, w Małopolsce doszło do 9 wypadków - bez ofiar śmiertelnych, natomiast 13 osób zostało rannych. W tym czasie policjanci przebadali 4135 kierujących na zawartość alkoholu ujawniając 29 prowadzących pojazd w „stanie nietrzeźwości” (zawartość alkoholu powyżej 0,5 promila). Na zawartość narkotyków przebadali 11 kierujących ujawniając 1 przypadek prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających.  W ubiegłorocznym okresie świątecznym, nietrzeźwi kierujący spowodowali 2 wypadki, w których 3 osoby zostały ranne oraz przyczynili się do 4 kolizji drogowych. 

  • Policjant ruchu drogowego mierzy prędkość pojazdów ręcznym miernikiem.
  • policjantka przy radiowozie z laserowym miernikiem prędkości
  • zima na drogach widoczna z samochodu
  • zimowe warunki na drodze
Powrót na górę strony