Aktualności

Niedopałek przyczyną pożaru 

Data publikacji 11.01.2023

44-letni bezdomny schronił się w opuszczonym budynku dworca PKS w Olkuszu, gdzie zasnął z papierosem. W wyniku nieumyślnego zaprószenia ognia doprowadził do pożaru pustostanu.

Zgłoszenie o pożarze otrzymano 1 stycznia 2023 roku po godzinie 22. Z informacji przekazanej przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego wynikało, że doszło do pożaru opuszczonego budynku dworca PKS w Olkuszu. Nie wiadomo było jednak, czy w budynku przebywają jakieś osoby bezdomne. Na miejsce natychmiast skierowano służby, który przeszukały zgliszcza. Na szczęście, strażacy nie  znaleźli żadnych osób, które mogły ucierpieć na skutek tego zdarzenia. Rozpoczęły się więc ustalenia, jak doszło do pożaru.

Policjanci przeprowadzili oględziny tego miejsca z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Ustalono, że prąd w budynku był odcięty i zwarcie instalacji nie mogło być przyczyną pożaru, a poszlaki śledczych wskazywały, że pożar mógł zostać wzniecony przez osoby bezdomne, które często szukają schronienia w takich pustostanach. 

Dochodzenie było w toku gdy tymczasem, 3 stycznia br., policjanci z patrolówki podejmowali interwencję wobec nietrzeźwego mężczyzny, który leżał przy ulicy Sławkowskiej w Olkuszu. W związku z zagrożeniem jego  życia i zdrowia mężczyzna trafił do wytrzeźwienia. Śledczy wytypowali tego 44-latka jako odpowiedzialnego za pożar pustostanu.

Mężczyzna w Nowy Rok przebywał bowiem w budynku „dworca PKS”. Ustalono, że  zasnął tam z papierosem i  doszło do zaprószenia ogna. Zapaliły się śmieci i rzeczy znajdujące się w budynku. Kiedy 44-latek ocknął się i zobaczył płomienie, uciekł z budynku. O zdarzeniu nie informował Policji, obawiał się konsekwencji swojego zachowania. Po wytrzeźwieniu w komendzie, śledczy przedstawili mężczyźnie zarzut dotyczący zniszczenia  budynku „dworca”.  

Grozi mu kara od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony