Aktualności

Podziękowania dla sądeckiego policjanta za pomoc w odzyskaniu pieniędzy

Data publikacji 11.01.2023

Po tym, jak mieszkaniec Sądecczyzny zorientował się, że został oszukany podczas zakupu ciągnika rolniczego przez Internet, zgłosił się do sądeckiej komendy. Dzięki zaangażowaniu w sprawę policjanta Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą mężczyzna bardzo szybko odzyskał połowę straconych pieniędzy, choć był niemal pewien, że będzie to niemożliwe. By wyrazić swoją wdzięczność, przesłał podziękowania do szefa sądeckich policjantów.

9 stycznia br. na skrzynkę mailową Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu wpłynęła wiadomość od mieszkańca Sądecczyzny, który został oszukany. Mężczyzna w grudniu ubiegłego roku zainteresował się kupnem ciągnika rolniczego z ogłoszenia na jednym z portali społecznościowych. Skuszony atrakcyjną ceną nawiązał kontakt ze sprzedającym. Po ostatecznych ustaleniach wpłacił połowę umówionej kwoty, po czym otrzymał informację, że ciągnik należy jeszcze ubezpieczyć przed wysyłką i musi wpłacić pozostałe pieniądze – razem 5300 euro, czyli około 24 tysiące złotych. Kiedy przez dwa tygodnie status przesyłki nie zmieniał się (cały czas była w przygotowaniu), a kontakt ze sprzedającym się urwał, sądeczanin zorientował się, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszusta i 4 stycznia br. zgłosił się do sądeckich policjantów. Sprawą zajął się funkcjonariusz Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą – komisarz Jakub Mółka, który zrobił wszystko, by pomóc pokrzywdzonemu mężczyźnie. Mimo że odzyskanie pieniędzy wpłaconych na zagraniczne rachunki po takim czasie niemal graniczyło z cudem, dzięki zaangażowaniu policjanta, już następnego dnia na konto sądeczanina wpłynęło 2650 euro. 

Mężczyzna w mailu skierowanym do szefa sadeckich policjantów wyraził wdzięczność za okazaną mu pomoc. Pozdrawiam Pana Komendanta i całą sądecką Policję, a w szczególności Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą. Chcę wyrazić uznanie i podziękowanie za Waszą ciężką pracę i oddanie w służbie, którą dajecie społeczeństwu. Dziękuję sądeckiej Policji i Panu kom. Jakubowi Mółce za zaangażowanie i pomoc w sprawie, która z mojego punktu widzenia była całkowicie stracona, a dokładnie za pomoc w odzyskaniu pieniędzy po nietrafionej i oszukańczej transakcji zakupu poprzez portal internetowy ciągnika rolniczego. – pisał w wiadomości sądeczanin. 

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas zakupów w Internecie

Robiąc zakupy przez Internet zachowajmy ostrożność, ponieważ nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.
•    Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych za pomocą tabletu lub smartfona w otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych w niepowołane ręce.
•    Często zmieniajmy hasła, które wprowadzamy logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.
•    Nie reagujmy na tzw. super okazje i nie poddawajmy się presji czasu. Gdy cena oferowanego produktu jest zbyt niska, może to sugerować, że towar jest podrobiony lub jest to oszustwo.
•    Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzamy skorzystać.
•    Zanim wpłacimy pieniądze na wskazane konto, rozważmy bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
•    Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym, bo w przypadku oszustwa jest ona bezcennym dowodem.
•    Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.
 

Powrót na górę strony