Aktualności

Bezpieczne ferie w Nowym Targu

Data publikacji 03.02.2023

W Małopolsce trwają ferie zimowe. Z tej okazji policyjni profilaktycy spotkali się z uczniami nowotarskiej piątki i dwójki, uczestnikami półkolonii. Podczas pogadanek funkcjonariusze przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw, kontaktu z osobami nieznajomymi, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w sieci.

Czas ferii to  czas odpoczynku i zabawy dla uczniów. Ważne, aby ta beztroska nie prowadziła do niebezpiecznych sytuacji. Dla policjantów to okres szczególny. Dlatego w ramach działań „Bezpieczne Ferie” policyjni profilaktycy spotkali się w poniedziałek tj. 30 stycznia br. z uczniami nowotarskiej piątki i dwójki, uczestnikami półkolonii. Pierwsze spotkanie odbyło się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w budynku szkoły. Kolejne dwa spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 policjanci przeprowadzili w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu. Podczas spotkań mundurowi z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji nowotarskiej komendy rozmawiali na temat bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku, podczas zimowych zabaw i jazdy na nartach. Funkcjonariusze przestrzegali przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora i rzeki. Uczulali, aby stosować się do zasad ruchu drogowego podczas poruszania się po drodze i nie powodować niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przestrzegali również przed kontaktem z osobami nieznajomymi, także tymi poznanymi w sieci. Policjanci zapraszali do udziału w konkursie plastyczno-filmowym pn. „Śnieżny Dekalog”, który został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Uczniowie mogli bliżej poznać zawód policjanta, a także zobaczyć sprzęt i wyposażenie funkcjonariusza. Każdy mógł wykonać odbitkę własnych linii papilarnych. W okresie trwania ferii policjanci prewencji będą prowadzić wzmożone działania, w tym kontrole punktów sprzedaży alkoholu, czy ten nie jest oferowany dla nieletnich, a także wspólne z innymi podmiotami kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży.
W okresie ferii ruch na drogach Podhala jest bardzo wzmożony. Policjanci nowotarskiej drogówki czuwają nad bezpieczeństwem na drogach, reagują na niebezpieczne sytuacje, wykroczenia i przestępstwa popełnianie przez wszystkich użytkowników dróg, a podczas tworzenia się zatorów drogowych ręcznie kierują ruchem. Funkcjonariusze będą kontrolować stan techniczny autokarów i trzeźwość kierowców wyruszających na zimowiska.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, a także wszystkim turystom wypoczywającym na terenie Podhala to zadanie priorytetowe dla Policji. Pamiętajmy, że wpływ na bezpieczeństwo mamy my wszyscy. Zadbajmy więc o to, aby ferie przebiegły radośnie i bezpiecznie. 
 

  • chłopiec w policyjnym kasku i kamizelce
  • dzoewczynka w policyjnym kasku, trzyma w ręku pałke i tarczę
  • policjant prezentuje alkogogle
  • policjant rozmawia z dziećmi przed wejściem do pPDOZ
  • policjant rozmawia z dziećmi
  • policjant rozsmawia z dziećmi
  • policjant sprawdza dziecko wykrywaczem metalu
  • policjantka pobiera odciski palców
  • policjantka prowadzi pogadankę z grupą dzieci
Powrót na górę strony