Aktualności

Patrole policjantów z żołnierzami WOT

Od dzisiaj na terenie powiatu nowotarskiego policjanci przez najbliższy tydzień będą pełnić wspólne patrole z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od dzisiaj (piątek) wspierają realizację zadań funkcjonariuszy Policji związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Powiat nowotarski objęty jest czerwoną strefą. Wraz ze wzrostem zakażonych, wzrosła liczba osób objętych kwarantanną. Obecnie policjanci mają do sprawdzenia ponad 1000 osób dziennie. Mundurowi będą pełnić wspólne patrole przez najbliższy tydzień na terenie miasta i gminy Nowy Targ, Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju i Krościenku nad Dunajcem.  Policjanci i żołnierze będą sprawdzać, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscu izolacji, a także stosowanie się innych osób do aktualnych obostrzeń. Ze względów bezpieczeństwa mundurowi nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami w przybywającymi w izolacji. Kontaktują się telefonicznie lub dzwonią na domofon i poprzez kontakt wzrokowy weryfikują obecność osoby w danym miejscu. Wspólne działania funkcjonariuszy Policji i żołnierzy WOT mają na celu graniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i tym samym zminimalizowania ryzyka zakażenia i liczby chorych. Kontrola przestrzegania zasad kwarantanny może odbywać się również za pomocą aplikacji „Kwarantanna domowa”  - link do strony.

Zachęcamy do jej instalacji, podobnie jak aplikacji „STOP COVID - ProteGO Safe”.   Ta druga aplikacja  pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. To także profesjonalna pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób. Aplikacja składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich to moduł umożliwiający samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. Drugi moduł – to skanowanie Twojego otoczenia i komunikowanie w przypadku ryzyka kontaktu z wirusem. Więcej o działaniu aplikacji STOP - COVID ProteGo Safe znajdziesz na: link do informacji na temat aplikacji.

Przypominamy, że obecnie w czerwonej strefie zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe Od soboty tj. 10 października br. zasłanianie nosa i ust obowiązkowe będzie na terenie całego kraju.

To bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Służby sanitarne, medyczne, mundurowe mierzą się z nowymi, dodatkowymi zadaniami, a mieszkańcy muszą dostosować się do nowych obostrzeń. Przestrzegajmy tych zasad nie w obawie o sankcje ze strony policji czy służb sanitarnych lecz w trosce o największą wartość, jaką jest nasze życie i zdrowie.

 

Powrót na górę strony