Aktualności

Uroczystość wręczenia medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja – wśród wyróżnionych myśleniccy policjanci

Data publikacji 14.02.2023

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się wczoraj uroczystość wręczenia medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Minister Mariusz Kamiński wręczył odznaczenia policjantom z całego kraju, którzy bez wahania, z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowali innych. Wśród wyróżnionych byli również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, którzy w grudniu 2022 roku z narażeniem życia wyprowadzili mężczyznę z płonącego budynku.

18 grudnia 2022 roku policjanci ogniwa patrolowo – interwencyjnego mł. asp.  Artur Łętocha i mł. asp.  Andrzej Leżański wyciągnęli zdezorientowanego mężczyznę z budynku, w którym rozprzestrzeniał się ogień, i którego nie mógł samodzielnie opuścić z powodu dużego zadymienia. Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji służb nie doszło do tragedii i ogień nie rozprzestrzenił się - link do artykułu.
Wczoraj mł. asp. Artur Łętocha i mł. asp.  Andrzej Leżański z rąk Ministra Mariusza Kamińskiego odebrali medale imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Przyjęli również gratulacje od Komendanta Głównego Policji - gen. insp. Jarosława Szymczyka.
Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja przyznawany jest za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia lub za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Nadaje go szef MSWiA, z własnej inicjatywy albo na wniosek komendanta głównego Policji. Można go również przyznać pośmiertnie.
10 lutego 2010 roku funkcjonariusz z Komendy Stołecznej Policji - podkom. Andrzej Struj, przebywając na urlopie, zareagował na chuligańskie zachowanie dwóch mężczyzn, którzy demolowali tramwaj. Niestety, wtedy napastnicy skierowali swoją agresję na funkcjonariusza. Jeden z nich zaatakował go i kilkakrotnie ranił nożem. Mimo szybko udzielonej pomocy medycznej policjant zmarł w szpitalu. Andrzej Struj miał niespełna 42 lata, pozostawił rodzinę, osierocił dwie córki.
Pośmiertnie awansowany na stopień podkomisarza Policji. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.
W 11. rocznicę tragicznej śmierci podkom. Andrzeja Struja, mając na celu upamiętnienie jego bohaterskiego czynu, minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał zarządzenie o ustanowieniu nowej okolicznościowej odznaki – Odznaki imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Pierwsze odznaki wręczono w lipcu 2021 roku. Resort spraw wewnętrznych i administracji podjął następnie decyzję o ustanowieniu Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja, podnosząc tym samym rangę wprowadzonego na początku 2021 roku rozporządzeniem odznaczenia.
 

Powrót na górę strony