Aktualności

Ferie nadal trwają - przypominamy podróżującym „Zakopianką” o zasadach jazdy w tunelu

Data publikacji 15.02.2023

Ferie w Małopolsce się zakończyły ale nadal trwają w innych województwa, skąd przybywa do nas mnóstwo turystów. Podróżującym popularną „Zakopianką”, na której znajduje się tunel przypominamy o zasadach jazdy w takim obiekcie.

Ferie dla województwa małopolskiego dobiegły końca, jednakże policyjne działania zapewniające bezpieczeństwo w ruchu drogowym prowadzone są do końca ich trwania dla całego kraju. Policjanci w tym czasie nadzorują ruch, w szczególności na głównych trasach prowadzących do turystycznych miejscowości. Działania te są nasilane w okresie wymiany turnusów wypoczynkowych. Szczególnym nadzorem objęta jest tzw. Zakopianka, gdzie w okresie zimowego wypoczynku natężenie ruchu jest bardzo duże. 
Pod koniec ubiegłego roku, w ciągu drogi S7,  pod górą Lubień Mały na odcinku Lubień - Rabka Zdrój, otworzony został ponad 2 kilometrowy tunel. Przed wjazdem do tunelu zamieszczone są tablice ze znakami zmiennej treści, które informują kierujących o dopuszczalnej prędkości. Należy stosować się do tych ograniczeń. Ponadto ruch nadzorowany jest przez zastosowanie odcinkowego pomiaru prędkości, który rejestruje niestosowanie się do limitów prędkości.
Przypominamy podróżującym o zasadach jakie obowiązują podczas jazdy w tunelu. 
W tunelu przekraczającym 500 metrów, poza obszarem zabudowanym kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
            - 50 metrów - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t lub
              autobusem,
            - 80 metrów – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t,
            - 80 metrów – jeżeli kieruje zespołem pojazdów (np. pojazd z przyczepą). 
Ponadto w każdym tunelu kierujący pojazdem, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 metrów. Warto również pamiętać o zakazie zawracania, cofania oraz zatrzymywania pojazdu. 
Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, aby te ferie przebiegły bezpieczne i spokojne. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od zachowania poszczególnych uczestników ruchu drogowego. 
 

Powrót na górę strony