Aktualności

Prawie 1400 wykroczeń ujawnionych przez małopolskich policjantów ruchu drogowego podczas działań „NURD”

Data publikacji 20.02.2023

W piątek 17 lutego br. na terenie Małopolski prowadzone były ogólnopolskie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem ich było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wykroczeniami kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak również niewłaściwe zachowanie pieszych i kierujących jednośladami na drogach. W ciągu jednodniowych działań ujawniono 1389 wykroczeń.

Najwięcej z nich tj. 741 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. 191 wykroczeń związanych było z nieprawidłowym zachowaniem kierującego pojazdem wobec pieszego. 
Podczas działań policjanci reagowali również na naruszenia prawa popełniane przez pieszych, których w sumie ujawniono 428. Najczęstsze wykroczenia pieszych to przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, przekraczanie jezdni przy nadawanym czerwonym świetle oraz niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych. 
Ponadto policjanci ujawnili 11 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami mechanicznymi wobec rowerzystów. 

Do działań włączony był dron. W ciągu dwóch godzin jego pracy, na jednej z krakowskich ulic ujawniono 10 wykroczeń polegających na nieprawidłowym wyprzedzaniu w rejonie przejścia dla pieszych. Ponadto w tym czasie ukarano 2 rowerzystów, którzy naruszyli zakaz jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Zima jest trudnym i niebezpiecznym czasem dla uczestników ruchu drogowego. Dlatego kierujący pojazdami powinni ciągle mieć na uwadze dynamicznie zmieniające się warunki drogowe. Warto wtedy zastosować defensywny styl prowadzenia pojazdu – bardziej ukierunkowany na bezpieczeństwo. Piesi muszą pamiętać o tym, że nie wolno im wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący, rozpędzony pojazd. Ponadto im bardziej będą widoczni na drodze tym większe będzie ich bezpieczeństwo. Zalecamy używanie elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym – gdzie są one obowiązkowe po zmroku, ale wszędzie tam gdzie słaba widoczność mogłaby utrudnić kierującym dostrzeżenie pieszego z odpowiedniej odległości.
Zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo na drodze i podróżujmy bezpiecznie.
 

Powrót na górę strony