Aktualności

19-latek musi ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy

Data publikacji 03.03.2023

Policjanci z wydziału ruchu drogowego myślenickiej komendy zatrzymali prawo jazdy 19-letniemu mieszkańcowi powiatu limanowskiego. Mężczyzna, w ciągu niespełna dwóch lat od uzyskania uprawnień, popełnił 3 poważne wykroczenia. Teraz zgodnie z obowiązującymi przepisami musi ponownie zdać egzamin. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, młodzi kierowcy po zdaniu egzaminu, rozpoczynają dwuletni okres próbny. Jeśli w tym czasie popełnią przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy poważne wykroczenia, tracą uprawnienia i są kierowani na powtórny egzamin.

Wczoraj (2.03.br.) przekonał się o tym 19-letni mieszkaniec powiatu limanowskiego. Młody kierowca opla w Skomielnej Białej w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 44 km/h, a do tego wbrew obowiązkowi nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Za popełnione wykroczenia 19-latek został ukarany przez policjantów mandatami karnymi w łącznej kwocie 1100 złotych oraz 15 punktami karnymi. Policyjne sprawdzenie wykazało również, że opel od niemal roku nie ma aktualnych badań technicznych. W związku z tym zatrzymany został dowód rejestracyjny. 
Okazało się, że mężczyzna był już wcześniej karany m.in. za zbyt szybką jazdę oraz kolizje. Tym samym miał na swoim koncie trzy poważne wykroczenia. 20-latek stracił uprawnienia do kierowania i teraz aby je odzyskać będzie musiał ponownie zdać egzamin. 

Przypomnimy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma wydane prawo jazdy za pokwitowaniem m.in. w przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie roku od wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od wydania po raz pierwszy prawa jazdy, popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1 lub 2 kw (spowodowanie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym), art. 87 § 1 kw (kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu), art. 92a kw (w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h) lub art. 98 kw (spowodowanie zagrożenia poza drogą publiczną). 

Powrót na górę strony