Aktualności

Kompleksowe szkolenie małopolskich policjantów ruchu drogowego z obsługi zdarzeń drogowych

Data publikacji 10.03.2023

Celem prowadzonego szkolenia z wykorzystaniem nowoczesnych laserowych mierników i komputerowych aplikacji jest poprawa jakości sporządzanej dokumentacji procesowej, skrócenie czasu jej wykonywania oraz poszerzenie wiedzy merytorycznej z zakresu likwidacji zdarzeń drogowych.

W okresie od 13 lutego do 29 marca br. policjanci z wydziałów ruchu drogowego KWP w Krakowie oraz KMP w Krakowie prowadzą szkolenia z zakresu obsługi zdarzeń drogowych.  W całodziennych warsztatach składających się z części teoretycznej (3 h) oraz praktycznej (5 h), biorą udział policjanci ruchu drogowego z każdej komendy miejskiej i powiatowej Policji garnizonu małopolskiego. Adresatami szkolenia są funkcjonariusze, którzy w codziennej służbie zajmują się likwidacją zdarzeń drogowych oraz przygotowują się do zdobywania wiedzy w tym zakresie. Prowadzący zajęcia, szczegółowo omawiają zagadnienia związane z postępowaniem na miejscu wypadku drogowego, sporządzaniem szkiców, sposobu prowadzenia dokumentacji fotograficznej, a także wskazują dobre praktyki podczas prowadzenia oględzin takiego zdarzenia. Na części teoretycznej szkolenia, przypominany jest zakres obsługi i wykorzystania e-SURVA - urządzenia do laserowego pomiaru punktów w przestrzeni oraz oprogramowania do odwzorowania miejsca zdarzenia drogowego, trójwymiarowego z wykorzystaniem aplikacji komputerowej PLAN. Jest to program służący do sporządzania planów sytuacyjnych z miejsca wypadku. Na części praktycznej, podczas symulacji zdarzenia drogowego w terenie, funkcjonariusze doskonalą wiedzę m.in. z zakresu zabezpieczenia śladów, zasad prowadzenia oględzin, sporządzania dokumentacji, czy rekonstrukcji wypadków komunikacyjnych. 
Zajęcia realizowane są przez policjantów posiadających specjalistyczną wiedzę oraz szerokie doświadczenie w zakresie obsługi zdarzeń drogowych kom. Krzysztofa Kozerę oraz st. sierż. Roberta Obrzuta. Warsztaty odbywają się na terenie wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji województwa małopolskiego. 
 

  • Grupa policjantów ruchu drogowego omawają zasadę pracy urządzenia do laserowego pomiaru punktów przy sporządzaniu planu sytuacyjnego podczas zdarzenia drogowego
  • Policjanci ćwiczą w praktyce zasadę obsługi urządzeń do pomiarów punktów z symulowanego zdarzenia drogowego
  • Policjanci na miejscu symulowanego zdarzenia drogowego
  • Policjanci na zajęciach praktycznych miejscu zdarzenia drogowego
  • Policjanci omawiają zasadę obsługi urządzenia do laserowego pomiaru punktów z miejsca wypadku drogowego
  • Policjanci podczas teoretycznego szkolenia z zakresu likwidacji zdarzeń drogowych
  • Policjanci sporządzają dokumentację z miejsca zdarzenia drogowego
Powrót na górę strony