Aktualności

Porady dla rowerzystów

Data publikacji 21.03.2023

Sprzyjająca pogoda zachęca do wycieczek rowerowych. Jazda rowerem to idealna forma relaksu i aktywności fizycznej. Nie zawsze jednak podróż rowerem jest bezpieczna. Każdy użytkownik jednośladu powinien wiedzieć, że rower musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Oto kilka porad policjantów, jak bezpiecznie podróżować jednośladem

Rowerzyści to uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają prawo oczekiwać, że ich uprawnienia będą respektowane przez innych użytkowników dróg. Oprócz jednak uprawnień ciążą na nich obowiązki, których muszą  przestrzegać. Rowerzysta, podobnie jak pieszy, zaliczany jest do grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że nie chronią go poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy karoseria samochodu. Dlatego w zderzeniu z pojazdem jest narażony na poważne  konsekwencje i niebezpieczeństwo. 

Jak  więc zadbać o bezpieczeństwo w czasie podróży jednośladem? Zanim wyruszysz w drogę sprawdź czy masz sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek,  to podstawa wymagana przepisami prawa. Warto również przed wyjazdem sprawdzić - czy masz czysty i nasmarowany łańcuch i właściwie dobrane ciśnienie w oponach. Przegląd roweru można zrobić samemu, żeby mieć jednak pewność, że jazda po zimowej przerwie będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego. W czasie jazdy korzystaj z kasku, mimo że nie jest obowiązkowy, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo urazu podczas kolizji lub upadku z roweru. Bądź widoczny nie tylko w nocy. Jaskrawe elementy ubioru, takie jak czapka, chustka, kolorowy kask, koszulka, kurtka, kamizelka powodują, że łatwiej dostrzec Cię na jezdni. Pamiętaj, najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów zdarza się w dzień, kiedy jest ładna pogoda.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rower powinien być wyposażony w:
1) z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
3) co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
4) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Osoby w wieku między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia - czyli kartę rowerową. Nastolatkowie mogą także jeździć na rowerze korzystając z prawa jazdy kategorii AM, B1 lub T.
O tym warto pamiętać. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z:
1.    Drogi dla rowerów (również drogi dla rowerów i pieszych)  lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
2.    Pobocza drogi (jeżeli nie ma drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych).
3.    Jezdni – możliwie blisko prawej krawędzi - (jeżeli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych, pasa ruchu dla rowerów, pobocza lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy albo ruch roweru utrudniałby ruch pieszych).
4.    Chodnika lub drogi dla pieszych – korzystanie dozwolone warunkowo, tylko  w następujących przypadkach:
- kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem (dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej korzysta z chodnika na takich samych zasadach jak pieszy),
- dozwolona prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika przy jezdni wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
5. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać  z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.  Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
6. Dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
7. Kierujący rowerem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Sygnalizowanie może być realizowane przez użycie kierunkowskazu (jeżeli rower jest wyposażony w kierunkowskazy) lub przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
8. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.
Rowerzysta może przekroczyć przejście dla pieszych tylko jako pieszy prowadzący rower.
8. Kierującemu rowerem zabrania się jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach.
Kierującemu rowerem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
9. Jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru dopuszcza się wyjątkowo, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Jadąc w zorganizowanej kolumnie rowerzystów należy pamiętać że maksymalna liczba rowerów jadących w kolumnie nie może przekroczyć 15. Odstęp między kolumnami nie może być mniejszy niż 200 metrów.
 

Powrót na górę strony