Aktualności

Działania „Wagarowicz” w powiecie limanowskim

Data publikacji 21.03.2023

21 marca to pierwszy dzień wiosny, a więc zwyczajowy „Dzień Wagarowicza”. Nadejście wiosny to dla wielu uczniów okazja do celowej i świadomej nieobecności na zajęciach szkolnych. Dla policjantów jest to jednak dzień wzmożonej pracy, a to wszystko w trosce o bezpieczeństwo młodzieży na terenie powiatu limanowskiego.

W pierwszym dniu wiosny wielu uczniów mimo próśb rodziców decyduje się zrobić sobie wolne od obowiązku szkolnego. Takie zachowanie niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw, ponieważ "wagary" to czas kiedy dzieci nie przebywają pod opieką nauczycieli ani rodziców. Młodzież, która w tym dniu nie uczestniczy w zajęciach, przebywając poza szkołą bez żadnej opieki przemieszcza się po mieście z dużym poczuciem anonimowości.

Często w tym czasie śmielej sięgają po różnego rodzaju używki oraz zakłócają spokój i porządek publiczny.

Dlatego też, 21 marca wzmocnione zostaną służby patrolowe, które koncentrować się będą głównie  na kontroli miejsc newralgicznych, gdzie najczęściej gromadzą się młodzi ludzie. Policjanci zwrócą także uwagę na spożywanie alkoholu, palenie tytoniu zwłaszcza przez osoby niepełnoletnie.

W związku z nadejściem wiosny Policja apeluje do rodziców i opiekunów prawnych, aby zwracali większą uwagę na swoje dzieci, gdzie i z kim przebywają, nie tylko w Dniu Wagarowicza.
 

Powrót na górę strony