Aktualności

SPEED. Podwójna stawka mandatu za nadmierną prędkość „w recydywie”.

Data publikacji 28.03.2023

Podczas weryfikacji zgłoszenia naniesionego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dotyczącego przekraczania dozwolonej prędkości w Lipnicy Małej, nowotarscy policjanci z grupy Speed ujawnili kierującego bmw, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h na terenie obszaru zabudowanego i działał w recydywie. Został ukarany bardzo wysokim mandatem karnym w kwocie 3 000 złotych, 13 punktami karnymi i stracił prawo jazdy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. Jest narzędziem informatycznym umożliwiającym mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych, podlegających sprawdzeniu przez Policję. W sobotę przed południem podczas weryfikacji zgłoszenia naniesionego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, dotyczącego przekraczania dozwolonej prędkości w Lipnicy Małej, nowotarscy policjanci z grupy Speed ujawnili 31-latka, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 51 km/h na terenie obszaru zabudowanego. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że kierujący bmw ponownie popełnił to samo wykroczenie na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy (działał w tzw. recydywie). Został więc ukarany bardzo wysokim mandatem karnym – wg taryfikatora - w kwocie 3 000 złotych, 13 punktami karnymi i stracił prawo jazdy. Przypominamy, że od 17 września 2022 roku  wzrosły mandaty za popełnienie niektórych wykroczeń drogowych w recydywie. Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:
31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;
41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych;

Natomiast KMZB funkcjonuje od 2016 roku. W 2022 roku w powiecie nowotarskim zostało naniesionych 2 037 zgłoszeń, z czego 50,9% zostało potwierdzonych. Najczęściej zgłaszane informacje dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, nielegalnych rajdów samochodowych, czy wałęsających się bezpańskich psów. Na mapie znajdują się również informacje o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie występujących na terenie danej jednostki m.in.: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych. UWAGA! "Mapa" nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
 

Powrót na górę strony