Aktualności

Bezpieczeństwo jednośladów na drodze w ramach ogólnopolskiej akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”

Data publikacji 31.03.2023

W związku z rozpoczynającym się sezonem dla jednośladów, w ramach ogólnopolskiej akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”, prezentujemy filmy z poradami dla kierujących rowerami, motocyklami, hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego i urządzeniami wspomagającymi ruch

Wiosną na naszych drogach wzrasta liczba  jednośladów. Coraz częściej rower, hulajnoga elektryczna czy też urządzenia transportu osobistego stają się wygodnym i szybkim, a do tego ekologicznym środkiem transportu. Kierujący takimi pojazdami to  tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. Jazda jednośladem wymaga pełnego panowania nad pojazdem, a prędkość powinna być dostosowana do aktualnych warunków na drodze oraz umiejętności jadącego. 
Warto wspomnieć również o kierujących motocyklami. Sezon na te pojazdy już w pełni. Na drogach widocznych jest coraz więcej motocyklistów. Należy jednak jeździć  z wyobraźnią i pamiętać o przepisach – bo od tego zależy bezpieczeństwo tych użytkowników dróg.  Pragniemy również zaapelować do kierujących  samochodami, aby obserwowali drogę i zwracali uwagę na kierujących jednośladami, którzy są zdecydowanie trudniejsi do zauważenia na drodze. Aby bezpiecznie poruszać się  tymi pojazdami policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Zespołu Prasowego KWP w Krakowie przygotowali spoty zawierające podstawowe zasady ruchu drogowego dla:
 

- kierujących rowerem - „Dekalog rowerzysty” i „Porady dla rowerzystów” 
- kierujących motocyklem - „Ile wyjazdów tyle powrotów” 
- kierujących hulajnogą elektryczną, UTO oraz użytkowników UWR  - „HULAJNOGI ELEKTRYCZNE I URZĄDZENIA TRANSPORTU”    

 

 

Powrót na górę strony