Aktualności

Uroczyste złożenie wieńców w miejscach pamięci poświęconych policjantom

Data publikacji 13.04.2023

Dzisiejsze obchody „Dnia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej” zorganizowane zostały przez Wojewodę Małopolskiego, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie. Także nasza formacja pamiętała o pomordowanych funkcjonariuszach Policji, ofiarach zbrodni katyńskiej. Pamięci tych ofiar poświęcony jest Pomnik i Krzyż Martyrologiczny znajdujący się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dlatego też dzisiaj, w rocznicę Zbrodni Katyńskiej, pod Pomnikiem i Krzyżem Martyrologicznym znajdującym się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętniająca pomordowanych policjantów. 

Na wstępie, nadinsp. Michał Ledzion razem z gośćmi złożył  wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego, który pełnił funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie w latach 1936 – 1939, a w 1944 r. został rozstrzelany przez Gestapo na krakowskich Krzemionkach.

Przed Obeliskiem poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców obozu w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku zgromadziła się kadra kierownicza Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.  W uroczystości wziął udział Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski, dr hab. Filip Musiał dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, przedstawiciele krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 na czele z przewodniczącą Grażyną Tęczar,  delegacja Stowarzyszenia im. inspektora Marka Woźniczki na czele z mł. insp. w stanie spoczynku Magdaleną Balawajder prezesem stowarzyszenia, przedstawiciele policyjnych związków zawodowych Policji, w tym podinsp. Grzegorz  Gubała reprezentujący NSZZ Policjantów województwa małopolskiego oraz przedstawiciel Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji województwa małopolskiego.  

 Wojewoda Małopolski podczas przemówienia podziękował  Komendantowi Wojewódzkiemu, za możliwość uczestniczenia w tej szczególnej uroczystości, mającej upamiętnić oficerów, które zginęli w Charkowie, Ostaszkowie, Twerze, Katyniu czy Miednoje. Jak podkreślił Wojewoda, ich śmierć męczeńska nie poszła na marne. W swoim przemówieniu przypomniał  zebranym, że obowiązkiem żywych jest pamiętać i czcić ofiary, które  zostały bestialsko zamordowane. 
Następnie ojciec jezuita  dr Mateusz Kowalcze odmówił modlitwę za Ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Oddając hołd pomordowanym i poległym na służbie Policjantom, pod  Obeliskiem złożono wieńce i zapalono znicze.  Najpierw wieniec złożył Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski. W imieniu kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wiązankę złożył nadinsp. Michał Ledzion Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie wraz z zastępcami. Kolejne, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, przedstawiciele policyjnych związków zawodowych, przedstawiciele Stowarzyszenia im. insp. Marka Woźniczki.  
Przy obelisku została wystawiona warta przez policjantów z kompanii honorowej.

W krakowskim Płaszowie, w miejscu egzekucji 40 „granatowych" policjantów -  żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców na przełomie lat 1943-44 stoi  obelisk upamiętniający tę tragedię.  Tu także delegacja małopolskich policjantów złożyła dzisiaj wieniec. 

Delegacja Małopolskiej Policji na czele z nadinsp  Michałem Ledzionem  wzięła udział także w zorganizowanej dziś przez Wojewodę Małopolskiego, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz prezesa Zarządu Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie, uroczystości patriotycznej związanej z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. O godz. 12.00 w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie odprawiona została msza święta. Następnie zebrani udali  się na plac im. o. Adama Studzińskiego, gdzie złożono kwiaty.
 

 

 • Policjant kompanii honorowej przy krzyżu pamieci
 • Komendant wojewódzki, jego zastępcy oraz przedstawiciele rodziny katyńskiej
 • policjanci "honorówki" przy pomniku katyńskim
 • Wojewoda podchodzi do krzyża przed nim maszeruje policjant z wiązanką kwiatów
 • Przedstawiciel IPNu podchodzi do krzyża przed nim maszeruje policjant z wiązanką kwiatów
 • Generał z zastępcami podchodzi do krzyża przed nim maszeruje policjant z wiązanką kwiatów
 • Komendanci salutują przed krzyżem
 • Trzy przedstawiciele rodziny katyńskiej podchodzą do krzyża przed nim maszeruje policjant z wiązanką kwiatów
 • Przedstawiciele stowarzyszenia imienia woźniczki pod krzyżem
 • Przedstawiciele związku zawodowego NSZZP przy krzyżu
 • Pomnik z krzyżem ze złożonymi kwiatami
 • Tablica pamiątkowa pomordowanym policjantów na Płaszowie obok kwiaty i policjanci komapnii honorowej
 • Uroczystości katyńskie pl. o. Studzińskiego (4)
 • Uroczystości katyńskie pl. o. Studzińskiego (5)
 • Uroczystości katyńskie pl. o. Studzińskiego (11)
Powrót na górę strony