Aktualności

Krakowscy policjanci z wykładem u uczniów w Rabce-Zdroju

Data publikacji 17.04.2023

14 kwietnia br. w Teatrze Lalek "Rabcio" policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wygłosili gościnny wykład dla uczniów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju. Funkcjonariusze omówili temat dotyczący bezpieczeństwa korzystania z usług finansowych, zagrożeń w świecie wirtualnym i rzeczywistym, a także promowali zawód policjanta.

W miniony piątek, w gościnnych progach Teatru Lalek "Rabcio" zebrało się około 200 uczniów oraz kilkunastu nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju, aby wysłuchać trzech prelekcji wygłoszonych przez policjantów z Wydziału Prewencji krakowskiej komendy miejskiej. Krakowscy funkcjonariusze przyjechali do Rabki-Zdroju, aby opowiedzieć uczniom o "Bezpieczeństwie korzystania z usług finansowych", "Zagrożeniach XXI wieku" oraz "Służbie w Policji".  
Pierwszym z omawianych tematów było „Bezpieczeństwo korzystania z usług finansowych”. To projekt realizowany przez Krakowski Salon Ekonomiczny NBP wraz z Komendą Miejską Policji w Krakowie, odnoszący się do zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie między innymi z usług bankowych oraz sposobów zapobiegania wyłudzeniom danych osobowych i środków finansowych. Aby umożliwić również uczniom rabczańskiego liceum wysłuchanie tych istotnych kwestii, funkcjonariusze przyjechali do nich z gościnnym wykładem, w którym przestrzegali słuchaczy przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na nich w wirtualnym i prawdziwym świecie. Mundurowi mówili m.in. o tym, jak bezpiecznie korzystać z kart bankomatowych, aplikacji bankowych czy bankowości elektronicznej. Przestrzegali przed oszustami, którzy za pomocą coraz bardziej wymyślnych sposobów próbują pozyskać dostęp do naszych kont i pieniędzy. 

Policjanci opowiadali także o zagrożeniach, z jakimi na co dzień spotyka się młodzież tj. alkohol, narkotyki, dopalacze. Funkcjonariusze przestrzegali, że substancje te są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia i życia młodych ludzi, ale podkreślali, że posiadanie wielu z nich jest również prawnie zakazane. 

Na zakończenie spotkania krakowscy mundurowi przybliżyli uczniom rabczańskiego liceum na czym polega służba w formacji, którą reprezentują. Funkcjonariusze opowiedzieli o policyjnych wydziałach i scharakteryzowali specyfikę pracy w nich. Oczywiście zachęcali również młodzież do wstąpienia w policyjne szeregi. 

Uczniowie i  nauczyciele z zainteresowaniem wysłuchali policyjnej prelekcji. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, chętnie odpowiadała na zadawane przez mundurowych pytania i włączała się do dyskusji. 

 

  • policjant omawia zadania policjantów podczas ich codziennej słuzby
  • policjant przedstawia prezentację i plakat promujący służbę w policji
  • Policjant wygłasza prelekcje dla młodzieży w teatrze w Rabce-Zdrój
  • policjantka w sali teatru prowadzi wykład dla młodzieży
Powrót na górę strony