Aktualności

Kolejne warsztaty profilaktyczno-edukacyjne sądeckiej Policji z myślą o seniorach

Data publikacji 18.04.2023

15 kwietnia br. sądeccy policjanci po raz drugi zorganizowali warsztaty pod hasłem „Świadomy, to bezpieczny senior – BĄDŹ CZUJNY”. Tym razem mundurowi spotkali się z mieszkańcami w domu katechetycznym przy Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu – Sanktuarium Świętej Rity.

Warsztaty rozpoczęły się w minioną sobotę, tj. 15 kwietnia br. o godzinie 10:00 w sali „Wieczernik”, a uczestników przywitał insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu oraz ks. prałat Kazimierz Markowicz i ks. Andrzej Szaraj z Parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, którzy udzielili pomocy i wsparcia przy organizacji warsztatów. Głównym celem spotkania było podniesienie świadomości seniorów zamieszkujących Sądecczyznę w zakresie prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia ich bezpieczeństwa, zapoznanie z różnymi formami oraz mechanizmami oszustw (w tym m.in. „na wnuczka/policjanta/prokuratora”), a także przekazanie informacji, w jaki sposób osoby starsze mogą skutecznie bronić się przed oszustami.

W przekazaniu kluczowych informacji i porad, a także do obrazowego przedstawienie problemu przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych, posłużyła inscenizacja przygotowana przez uczestniczkę Dziennego Domu Seniora w Nowym Sączu oraz młodzież Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. W czasie przedstawienia policjant Wydziału Prewencji omawiał metody działania sprawców, a także niewłaściwe, a następnie prawidłowe postawy seniorów podczas rozmów z oszustami.

W następnej części warsztatów prelekcję wygłosiła przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Nowym Sączu, a policjant Wydziału Ruchu Drogowego przybliżył seniorom zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Uczestnicy warsztatów otrzymali elementy odblaskowe, które zapewniają bezpieczeństwo, a także silikonowe opaski na nadgarstek z bezpośrednim numerem telefonu do oficera dyżurnego sądeckiej komendy, by w razie wystąpienia zagrożenia osoby, które będą je nosić, mogły szybko poinformować Policję o istniejącym zagrożeniu. 

Dzięki uprzejmości Przewodniczącego Zarządu osiedla Gorzków oraz Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji jedną z atrakcji towarzyszących warsztatom była możliwość przejazdu zabytkowym autobusem. W pobliżu domu katechetycznego funkcjonariusze przygotowali również pokaz policyjnego sprzętu i pojazdów służbowych.


 

  • sala wypełniona gośćmi, policjantka prewencji przy mikrofonie
  • Komendant Dymura wita osoby, które przybyły na warsztaty
  • ks. Szaraj wita gości warsztatów
  • uczniowie i uczestniczka DDS w trakcie przedstawienia
  • policjant prewencji omawia inscenizację
  • przedstawicielka ZUS podczas prelekcji
  • wspólne zdjęcie organizatorów warsztatów
  • pojazdy służbowe policji, zabytkowy autobus
  • dziewczynka w żółtej kurtce siedzi na służbowym motocyklu, obok inne dzieci
Powrót na górę strony