Aktualności

Pijana spowodowała kolizję. W domu zostawiła trzyletnie dziecko bez opieki

Data publikacji 20.04.2023

Oświęcimscy policjanci zatrzymali 43 – letnią mieszkankę gminy Oświęcim, która spowodowała kolizję drogową, będąc w stanie nietrzeźwości. Kobieta jest również podejrzana o stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia swojego dziecka, które pozostawiła w domu bez opieki.

We wtorek (18.04.br.), tuż po godzinie 9 operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony o kolizji drogowej, do której doszło na ulicy Borowiec w miejscowości Zaborze. Na miejsce natychmiast udał się jeden z patroli. Policjanci ustalili, że 43 – letnia mieszkanka gminy kierując samochodem marki Opel, zjechała z jezdni uderzając w ogrodzenie jednej z posesji.

Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało 2,6 promila alkoholu. Kiedy kobieta od funkcjonariuszy usłyszała, że zostaje zatrzymana przekazała, że w domu bez opieki zostawiła swojego trzyletniego syna. Policjanci wraz z zatrzymaną natychmiast pojechali do jej miejsca zamieszkania. W jednym z pokojów znaleźli przestraszonego, kilkuletniego chłopczyka. Sprawdzając kolejne pomieszczenia funkcjonariusze zauważyli, że w kuchni na kuchence gazowej kobieta pozostawiła bez dozoru gotujący się rosół. 
Małoletni został przekazany pod opiekę rodziny, natomiast nietrzeźwa kobieta trafiła do oświęcimskiej komendy Policji.

Wobec 43 – latki zostały wszczęte postępowania w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletniego, nad którym miała ona obowiązek opieki oraz o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za pierwsze przestępstwo kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Z kolei za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi  kara do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna nawet do 60 tysięcy złotych. 

Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną również przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinny i Nieletnich. Odrębny wniosek zostanie również skierowany do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w związku z podejrzeniem że czyny, których dopuściła się kobieta mogą świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu.
 

Powrót na górę strony