Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w powiecie gorlickim

Data publikacji 20.04.2023

19.04.br. na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym uczestniczyły reprezentacje 4 szkół podstawowych z terenu powiatu gorlickiego.

W ramach Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym były dwie kategorie wiekowe od 10 do 12 lat, w której wzięły udział dwie drużyny, natomiast w kategorii wiekowej od 13 do 15 lat wzięło udział pięć drużyn. Rozegrane zostały 3 konkurencje: test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa rowerem, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Do finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w kategorii wiekowej 13-15 lat zakwalifikowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie, która zajęła I-sze miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się druga drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie, natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna ze szkoły Podstawowej w Racławicach. W kategorii wiekowej 10-12 lat I-sze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie. Na drugim miejscu uplasowała się  również druga drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie.

Nadzór nad przebiegiem obydwu wydarzeń sprawowali współorganizatorzy w osobach funkcjonariuszy Policji z KPP w Gorlicach na czele z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach asp. sztab. Pawłem Zawiślakiem, przedstawiciele PCK, OSP, członkowie automobilklubu z Biecza oraz nauczyciele z poszczególnych szkół. Drużyny i zawodnicy biorący udział w zawodach zostali uhonorowani pucharami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez organizatorów, natomiast opiekunom poszczególnych drużyn przekazano podziękowania za współpracę i wysoki poziom przygotowania uczestników.

Organizacja i udział w tego rodzaju turniejach to przede wszystkim działania na rzecz poprawy i wzrostu poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego i popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów o ruchu drogowym, ale także kształtowanie kulturalnych i bezpiecznych zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego.

• Czteroosobowa drużyna, która wygrała zawody, obok policjant
  • Czworo dzieci pod kontrolą ratownika medycznego udziela pierwszej pomocy dwóm poszkodowanym osobom, z których jedna leży na materacu
  • Grupa dzieci nadzorowana przez policjanta pisze test wiedzy o ruchu drogowym
  • Jedna osoba wykonuje resuscytację krążeniowo oddechową na fantomie, dwie osoby się przyglądają. Przebieg ćwiczenia nadzoruje ratownik medyczny.
  • Policjant na torze przeszkód kontroluje przejazd jednego z uczestników zawodów (1)